K-report
 

Archiv do 5. října 2008  

Diskuse K-report » Archiv 2008 » Automobily, lodě a letadla » SPZ - RZ » Registrační značky - diskuse » Archiv do 5. října 2008 « Předcházející Další »

Autor Příspěvek
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4857
Registrován: 10-2003

Odesláno Sobota, 27. září 2008 - 08:01:40   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak zrovna toto je v celé věci to nejméně významné...

Právě proto... Velké smlouvy se skládají ze spousty méně významných položek...

Povolit stavět radar je naše povinnost, jednou jsme členové NATO se vším všudy. Nějaké referendum nepřichází vůbec v úvahu.

Vydávat značky zadarmo nemusíme (ani z důvodu morálního gesta).
RegioMap Jihomoravského kraje - aktualizace každý měsíc!
Guldys
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 244
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 27. září 2008 - 09:25:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bobyk: mě napadá ještě Ústí a Hradec Králové
2z5_0409
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 23
Registrován: 12-2007
Odesláno Sobota, 27. září 2008 - 10:03:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Torf:ta 2P 1733 je na jakým autě?U nás to výdávám na takovým tým malým popelářským autě..ale taky jak kdy,někdy je tam aj typ 101..v tom by se blázen vyznal
Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2402
Registrován: 7-2006

Odesláno Sobota, 27. září 2008 - 11:03:31   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

2P 1733 není na autě, ale na mopedu, který vypadá jako auto. Takovéhle mopedokáry se vyskytují nejvíce v Rakousku a v oblibě je mají převážně lidé v důchodovém věku.

Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 31.8.2008
Mcbain
Administrátor

Číslo příspěvku: 13294
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 27. září 2008 - 11:06:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Bobyk - Jiný kraj, co by nezačínal od nuly, mě nenapadá.

Praha. Která navázala na Středočeský kraj.
Padesát let přepravy silničních návěsů po železnici
Quex
Administrátor

Číslo příspěvku: 5097
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 27. září 2008 - 14:18:56   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Povolit stavět radar je naše povinnost, jednou jsme členové NATO se vším všudy.

A co jako? Hlavně se tu zdrž podobné propagandy, ano?
"Doba střelců neminula. Přesvědčím Vás o tom. A nejen Vás!"
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4859
Registrován: 10-2003

Odesláno Sobota, 27. září 2008 - 15:51:09   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Quexi, jestli v tom vidíš propagandu, dobře. Pro mě je to fakt. O politiku se zajímám asi do té úrovně, že si občas něco přečtu nebo se podívám na zprávy. K volbám nechodím už 14 let, nejsem členem žádného politického ani jiného podobného sdružení

Jsem členem modelářského klubu, vlastivědného spolku a archeologického sdružení.

Dál a více se o tom bavit nemá cenu. Uznávám fakt, že administrátor jsi ty a ty také řídíš směr diskuse. Omlouvám se, že jsem odbočil jinam.
RegioMap Jihomoravského kraje - aktualizace každý měsíc!
Xanosz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 127
Registrován: 7-2005

Odesláno Sobota, 27. září 2008 - 16:20:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Quex & 3260: V tomhle jsem zajedno s kolegou 3260, je naše povinnost podílet se na obraně tohoto teritoria. Víc už ani muk, slibuju

Rul: No popravdě jsou tyhle mopedokáry, jak říkáš, velmi hojně rozšířené taky ve Španělsku, a to nejen mezi důchodci, ale i mezi mladými (myslím, že je na ně třeba jen motorkový řidičák).
Torf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 70
Registrován: 8-2008

Odesláno Sobota, 27. září 2008 - 16:46:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

2z5_0409: Jak píše Rul, je to taková "čtyřkolá motorka".
Já jen, že na tomhle vozidle byla tahle motorková a večer, když jsem se ješte stavěl v krámu pro pečivo, jsem potkal tereňák s plachtou jak pro náklaďák.
moto-auto Land Cruiser
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4860
Registrován: 10-2003

Odesláno Sobota, 27. září 2008 - 19:40:58   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Quexi, je na Tebe nějaký mail? Rád bych se Tě na něco zeptal soukromě.
RegioMap Jihomoravského kraje - aktualizace každý měsíc!
Quex
Administrátor

Číslo příspěvku: 5098
Registrován: 5-2002

Odesláno Sobota, 27. září 2008 - 21:41:33   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

3260: Můžeš mi poslat soukromou zprávu (ikona obálka u příspěvku).

No popravdě jsou tyhle mopedokáry, jak říkáš, velmi hojně rozšířené taky ve Španělsku, a to nejen mezi důchodci, ale i mezi mladými (myslím, že je na ně třeba jen motorkový řidičák).

Já myslím, že u nás to spadá do kategorie B1, tedy řidičák skupiny B1 - od 16 let a max. rychlost vozidla 45 km/h (resp. nedovedu si představit nic jiného, co by mohlo patřit pod B1, než právě toto).
"Doba střelců neminula. Přesvědčím Vás o tom. A nejen Vás!"
Xanosz
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 128
Registrován: 7-2005

Odesláno Neděle, 28. září 2008 - 00:17:29   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Quex (5098): Pamatuji si, že svého času, cca před 5 lety, s tím byl velký poprask v Rusku. Tam se začala rozšiřovat Miška, mopedokára jejich produkce. Na tu ovšem nebyl zapotřebí žádný řidičák, mohl ji řídit kdokoli starší 15 let, a tak se vedla veřejná debata, že by měly být zakázány, neb díky nim přibývá havárií na ruských silnicích. Jak to ovšem nakonec dopadlo, nevím.
Martin_l
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2655
Registrován: 5-2004
Odesláno Neděle, 28. září 2008 - 15:00:21   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Torf: jsem potkal tereňák s plachtou jak pro náklaďák.

Ona ve skutečnosti pro náklaďák je. Typ 103 je primárně určen pro starší nákladní vozidla a autobusy, tato Toyota měla bezesporu dostat stošestku. Na Plzni-severu (kde byla přihlášena) si s tím moc hlavu nelámali, objednávali oboje a rozdávali to jak je napadlo.
Technologie zítřka vás naučíme už dnes! ČVUT v Praze

RegioMap Plzeňského kraje - první v HTML podobě
2z5_0409
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 24
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 28. září 2008 - 15:14:06   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Torf,Martin L:u nás v KM je to boužel taky běžná praxe,na malém teréňáku typ 103-značka pomáli přes celý auto!A třeba na tatře typ 106 což mi dycky rve oči!Už sem o tým tady kdysi psal..popřípadě ty paradoxy nafotím ať je čemu se zasmát..
2z5_0409
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 25
Registrován: 12-2007
Odesláno Neděle, 28. září 2008 - 15:19:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nebo co vídávám taky hojně:landrover discovery s typem 101,103,106,116..kterej typ tam po správnu má byt???
Bobyk
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 9941
Registrován: 1-2005

Odesláno Neděle, 28. září 2008 - 16:21:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Já si nemůžu pomoct, ale ta 103 mi na tu Toyotu (či co to je) pasuje líp jak typ 106. Prostě ta plocha pro RZ je akorát na 103.
ICQ: 321725091

Tabulka nejvyšších spatřených RZ
Quex
Administrátor

Číslo příspěvku: 5101
Registrován: 5-2002

Odesláno Neděle, 28. září 2008 - 21:16:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Navíc ta Toyota může být v kategorii N1, tzn. že na ní patří ta 103 správně...
"Doba střelců neminula. Přesvědčím Vás o tom. A nejen Vás!"
Vámos
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2835
Registrován: 6-2002
Odesláno Pondělí, 29. září 2008 - 12:29:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

M.Kunt:
Můžeme se nějak kontaktovat? Třaba přes e-mail?
spz.rz (zavináč) seznam.cz

Díky
Historie SPZ v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Vámos
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2836
Registrován: 6-2002
Odesláno Pondělí, 29. září 2008 - 12:36:46   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tak jsem si konečně mohl prohlédnout motocykl Hradní stráže a tím i motocyklovou VPZ zblízka

Historie SPZ v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Nestle
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 298
Registrován: 5-2006
Odesláno Pondělí, 29. září 2008 - 13:20:05   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Po dlouhé době jsem se vrátil k tématu MMX(I) a pokusil se najít určitý kompromis (vycházel jsem z inspirace ZEBY 008:
- krajská příslušnost
- zažité okresní kódy
- identifikace ORP (něco jako régiomapování)
- snazší zapamatovatelnost

Takže začnu z patra: RZ bude mít formát 1960 tzn. XYZ 1234, kde XY je okresní kód a Z je série.
Místo "sněhuláka" pro EK a TK bude emblém kraje. Vizuálně tedy dvě odlišnosti od pořád platného vzoru 1960 - emblém místo sněhuláka a plné čtyřčíslí místo dvojice čísel oddělené pomlčkou.

A nyní to hlavní. Ve vzoru XYZ 1234 není Z pouho pořadovou sérií od A po Z, ale přímo rozlišovacím znakem ORP. Každá ORP dostane z okresní kapacity XYA - XYZ určitý "startovací balíček" např. třech sérií (= 30.000 registrací), ze kterých začne vydávat. Po vyčerpání se vezmou další, volné.
Jako příklad si vezmu okres Brno-venkov:
"severní" části jsem přidělil BO a "jižní" části BS. Startovací balíčky by mohly vypadat takto:
Ivančice: BSI BSV BSN BSC
Židlochovice: BSZ BSD BSH BSE
Šlapanice: BSS BSL BSA BSP
Kuřim: BOK BOM BOU BOI
Tišnov: BOT BOS BON BOV
Rosice: BOR BOO BOC BOE
volné série: BSB BSJ BSK BSM BSO BSR BST BSU BSX BSY BOA BOB BOD BOH BOJ BOL BOP BOX BOY BOZ

Pro udržení systému je nezbytnou podmínkou recyklace registrací. Myslím, že 10-milionová země by měla mít něco kolem 10-milionů registrací (osobní auta) + pár set tisíc pro nákladní, autobusy, přívěsy, moto apod., a ne 50 milionů. Ale recyklace je dnes technicko-organizačně nemožná, bohužel.

Uvažoval jsem ještě nad rozdělením některých bývalých velkých okresů na menší, např. Karviná na Karvinou a Havířov (KI, KA, HA, HV), Frýdek-Místek na FM a Třinec (TN), Kladno na KL KD a Slaný SL apod.
Dále by pro bezproblémový náběh bylo dobré začít s dosud nevydanými sériemi a pak se vracet recyklací k původním. U některých okresů (BZS, PMV, CBU, FMT, KIT) by si to vyžadovalo asi zavedení rezervních (BX?, PN, CE, FR, KA), ale většina by v pohodě doběhla starou sérii (HKR - HKZ, PUR - PUZ, LBP - LBZ, KLP - KLZ, OCP - OCZ, AMA - AZZ).

Ukázky jsou za Prahu, Říčany, Černošice a Kuřim.
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4866
Registrován: 10-2003

Odesláno Pondělí, 29. září 2008 - 15:38:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nestle: značky vypadají pěkně, ale třeba taková BOK 6962 by byla problém, protože počítačová evidence pomlčky myslím nebere. Takže by vznikla duplicita...

Zachovat hezký systém by asi vyžadovalo nutnost recyklace...

Já osobně jsem se vrátil k myšlence krajského kódování ve formátu BAA 0001 - BZZ 9999 (analogicky třeba EAA 0001 - EZZ 9999). Smířil jsem se tak s kraji a upustil od ORP-kódování

s vynechávkou bývalých okresních celých sérií, tedy BEA - BEZ, BIA - BIZ, BKA - BKZ, ono by i takové BON svádělo k okresnímu přiřazení... Kombinace jsem si pro jednotlivé kraje nepočítal, u některých písmen (P, K) by asi bylo volných kódů méně... Rychlý Středočeský kraj by vynechal jen SMx, SOx, SUx, SYx

Pro představu JM-kraj by byl takto:

1B0 = BAA
2B0 = BAL
3B0 = BAX
4B0 = BBJ
5B0 = BBU
6B0 = BCH
6B1 = BCI

Tišnov by měl skladem BCK

Praha by jela dále v ALD, ALE, ALH..., později třeba AAA A001...

Systém by nějakou dobu ctil tradici tří písmen a čtyř čísel v tradičním pořadí, připomínalo by to vlastně přechod z O/53 na O/60, kdy se podoba nezměnila, pouze se změnilo kódování...

Rul by měl TBD 9273, tchýně by měla BAY 7388

Systém by byl zajímavý i díky novým kombinacím (SAD, SAK, KRS, KRK, KUS, LUK, LUH, další slova vás jistě napadnou a také bychom si ukázali jak by vypadaly slovenské okresy alá 94 (BBS, BLR, PPK, MAR, MAS, ZAV...)
RegioMap Jihomoravského kraje - aktualizace každý měsíc!
Vámos
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2838
Registrován: 6-2002
Odesláno Pondělí, 29. září 2008 - 16:37:53   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nestle:
Mě to poněkud připomíná drbání pravou rukou za levým uchem. Pokud bychom chtěli pokračovat v "okresním systému" tak by bylo určitě lepší přidělit nové série "neokresním" ORP něž se za každou cenu zachovat jakoby původní okresy (které ovšem mezitím změnily hranice). Navíc kromě recyklace by se ještě muselo řešit zrušení nálepek TK a ME. Vize je to sice zajímavá, ale prakticky je to šotoušské fantazírování. (I když i takové někdy neškodí)

Návrh 3260 je určitě mnohem reálnější
Historie SPZ v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Torf
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 71
Registrován: 8-2008

Odesláno Pondělí, 29. září 2008 - 17:05:37   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vámos, 3260:
Ten systém KAA 0000 (kraj, 2písmena série a 4čísla) se mi taky jeví mnohem shůdnější. Když se zavedly krajské značky, tak jsem zamáčkl slzu, ale dnes mě netrápí.
Šílená je, ale čitelnost a zapamatovatelnost současných RZ.
Takhle by se to elegantně vyřešilo. A stále by nebylo nutné přehlašovat při "stěhvání" auta v rámci kraje (ušetření nových čísel).

Spočítal jsem si "volné" kombinace pro kraj P. Když se vynachají všechny použité kombinace Px tak jsme na 31% plného počtu. Pokud se ale použijí kombinace které existují jen v dvoupísmených značkách tak se dostáváme k 2,500.000 kombinací (téměř 50% možných).

A to je ještě možné použít v době, až už nikdo (mimo této diskuze a podobných ) nebude spojovat písmena s okresy, nepoužié série:
např. PBx: konec je PBL 85-46 a 87 PBL-20. Lze tedy použít PBM - PBZ. Nezdá se to, ale udělá to dalších přes 30% na 80% možného, tedy na hodně dlouho.

-----------------------------------------------------------------

Rul:
Ona je na tom autíčku-neautíčku i ta (45).


(Příspěvek byl editován uživatelem Torf.)
že by 2008
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.192.29.113
Odesláno Pondělí, 29. září 2008 - 17:16:45    Odkaz na tento příspěvek  

Ad 3260, Nestle a další - Polidštění MMI
Vkládám opakovaně obrázek s polidštěným systémem MMI, který jsem vloni nazval MMIX minimal.
V archlívu této diskuze (cca září 2007) najdete i kapacitu tohoto krajského systému před potřebou zavedení recyklace. Liší se to kraj od kraje, minimum bylo u jednoho kraje, pokud si pamatuji správně, 26 roků (je to dáno tempem výdeje a volnými písmeny na druhé pozici). U ostatních krajů to je výrazně delší doba výdeje v řádu mnoha desítek let. Čtvrté písmeno netřeba.
V archivu by měla být také debata, která tehdy k mému návrhu byla.
Nyní se tomu nemohu věnovat - moc práce...
Nestle
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 299
Registrován: 5-2006
Odesláno Pondělí, 29. září 2008 - 18:04:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Budu reagovat na Vámose, protože to v podstatě shrnul za všechny:
Ano, je to návrat k zažitému systému. Důvody: lepší zapamatovatelnost. Když si vezmu příklad Kuřimi, tak před 2001 se tam pohybovaly vozy BO, BS, BOA, BOB, BOC, BOD, BOE, BOH, BOI, BOJ, BOK, BOL, BOM možná BSA, BSB. Po roce 2001 se to navíc zkomplikovalo se všemi těmi xBx, kterých seznam je naleznete v Régiomapě. Návratem k tomuto modifikovanému systému 1960 by se po Kuřimi pohybovaly vozy BOK, BOM a možná BOU a BOI - první dvě kombinace vystačí na 20.000 vozů a při recyklaci nebude v celém obvodu ORP najednou více než 20.000 vozů.

Pro nové ORP kódy (bylo by jich 207) bychom narazili na hodně divné kombinace. Kuřim by tedy měla KU - no, časem bychom si na to snad zvykli.

Krajský systém EAA - EZZ, BAA až BZZ je kopie polského. Ano, umožňuje zhruba odhadem nechce se mi počítat 56 milionů kombinací. Ale jaká je přidaná hodnota tolika registrací, když se může v poho recyklovat? Němci nebo Švýcaři to zvládají.

Nálepky TK a EK zrušit - mohou být za předním sklem nebo v papírech od auta. Nevidím tam problém.
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4868
Registrován: 10-2003

Odesláno Pondělí, 29. září 2008 - 18:45:03   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ale jaká je přidaná hodnota tolika registrací

Přidaná hodnota je především v té zapamatovatelnosti, lepším vzhledu a větší lidskosti kódů. Recyklace se jako analytik bojím . I když jako argument ji beru všemi deseti - podstatně se tím sníží nutná kapacita. Číselná řada jede šíleným tempem, s recyklací by byla omezená, což by bylo dobře. Na druhou stranu by bylo asi po RegioMap
RegioMap Jihomoravského kraje - aktualizace každý měsíc!
Vámos
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2839
Registrován: 6-2002
Odesláno Pondělí, 29. září 2008 - 19:27:39   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nestle:
Tvůj nápad by byl použitelný jako přizpůsobení běžícího systému na převod výdeje z okresů na ORP. Je to v podstatě téměř přesná kopie předchozího polského systému. Tam sice stále platilo kódování podle starých (menších) wojwodství, ale výdej byl (někdy v 80. nebo až90.letech?) převeden na současné okresy a města s tím, že ten nový okres vyjadřovalo to třetí písmeno - naprosto stejně jako v tvém návrhu
Historie SPZ v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Nestle
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 300
Registrován: 5-2006
Odesláno Pondělí, 29. září 2008 - 19:46:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vámos: o polském systému jsem nevěděl, měl jsem za to, že prostě začali s běžnými kódy a když se vyčerpala série, pokračovali dalšími, méně srozumitelými. Něco jako BM "Brno-Město", pak po BMZ prostě BZA (Brno nic). Například si pamatuji Katowice s KA a KT (to je ok), ale pak KB, KD, KX. Dokonce na polskie tablice se píše na příkladu SCZ 6234, že, cituji, SC - województwo szczecińskie, litera i cyfry - wyróżnik pojazdu (doslova "identifikace vozidla"). Autor však připouští, že v některých wojewódstwach to bylo regionalizováno. "Wyróżnik województwa był na nich dwuliterowy, wprowadzono na początku po trzy zestawy wyróżników dla każdego województwa. Trzecia litera nie oznaczała jednostki administracyjnej, a była częścią wyróżnika pojazdu. W części województw tablice były (ja bym to nazwał) rejonizowane. Polegało to na tym, że gminie przydzielano np. trzecią literę z zakresem zestawów cyfrowych. Gdy zestaw taki się wyczerpał wydawano go od początku z kolejnym wyróżnikiem województwa.".

Tak jo, soudruzi z Polské lidové republiky mě předběhli.
Pavel2
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4764
Registrován: 8-2002

Odesláno Úterý, 30. září 2008 - 06:46:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  


přeštická DIY 115ka :-)
to si jí ti widláci neumí půjčit od jiný ORP? v PM určitě stejně ten pablb šéf registru vozidel do telefonu odpověděl, že on je taky nemá, že se vůbec nevyrábí
dědkovo Á.Á.čko :-)
stav k 27.10.2007
Jef
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1598
Registrován: 5-2002

Odesláno Úterý, 30. září 2008 - 12:26:18   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vámos, Nestle:
Jo, souhlas, v Polsku měli sice ABC 1234 téměř podobně jako u nás, ale kromě anomálie v podobě AB 1234 C pro služební (nebo jaká vlastně) vozidla se lišily i v tom třetím písmenu.

A osobně si myslím, že to zavedli nejpozději v 80. letech, protože jako malý kluk (těžko ale říct, v jakém roce přesně...) jsem si myslel, že Jelenia Góra šla prostě JGA-JGZ a pak od JEA, a tudíž mi vrtalo hlavou, jak to že nejvíc aut má najednou JEZ, jako že jak to mohli projet tak rychle a co budou dělat dál a že v tom asi mají bordel a berou to na přeskáčku (když jsem viděl i relativně nové auto s JGA - mimochodem, Poláci tedy recyklovali?)... až mnohem později mi došlo, že JGZ, JEZ a pak snad i JAZ byl Zgorzelec, přičemž já z Polska jako dítě znal jen průjezd Č(SS)R - (ex)NDR po trase Habartice - Goerlitz nebo Zittau
Nestle
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 301
Registrován: 5-2006
Odesláno Úterý, 30. září 2008 - 12:42:24   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jef: Přesně tak to píše i autor na polském "K-reportu":W części województw tablice były (ja bym to nazwał) rejonizowane. Polegało to na tym, że gminie przydzielano np. trzecią literę z zakresem zestawów cyfrowych. Gdy zestaw taki się wyczerpał wydawano go od początku z kolejnym wyróżnikiem województwa.". V části wojewódstw byly značky - jak bych to řekl - regionalizovány. Spočívalo to v tom, že obci se přidělilo třetí písmeno se skupinou číslených kombinací. Jakmile se série vyčerpala, začalo se odznova s následujícím kódem vojvodství. Takže Zgorzelec JGZ, JEZ, JAZ.
Martin_l
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2660
Registrován: 5-2004
Odesláno Úterý, 30. září 2008 - 14:13:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jef: když jsem viděl i relativně nové auto s JGA - mimochodem, Poláci tedy recyklovali?)

Nerecyklovali, ale po roce 1996 začali v oblastech, kde se vyčerpaly všechny normální série, s původně "oficiálním" formátem ABC 123A. Takže to JGA muselo mít určitě na poslední pozici písmeno. Připadá mi, že to bylo povedenější, než to, co přišlo v roce 2000.
Technologie zítřka vás naučíme už dnes! ČVUT v Praze

RegioMap Plzeňského kraje - první v HTML podobě
Ondra S
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.190.170
Odesláno Úterý, 30. září 2008 - 22:12:37    Odkaz na tento příspěvek  

Pánové, mám takové menší RZtkové trable, trochu související s výše uvedenými obrázky Pavla2. Na svém (momentálně hlouběji opravovaném) Chevy Camaro z roku 1988 mám RZ 1B3 XXXX, a to ve tvaru - přední je klasická podlouhlá značka a zadní je "čtvercový" typ (v seznamu typů na mdcr.cz jsem to našel jako typ 106). Problém je klasicky v tom že místo na zadní značku je prostě pro americký tvar, takže ta čtveratá zadní RZ typu 106 tam velikostně pasuje (vůz jsem tak koupil), ovšem právě díky své výšce nejde odklopit (je přišroubovaná na odklopné konzole a po odklopení značky se dostanete na zámek kufru). Tzn. tam pasuje zadní RZ typu 116. No a co vlastně chci je to, zda je mi tu někdo schopen říct, co všechno musím udělat pro to, abych si ty dvě stávající RZ typu 106 mohl legálně vyměnit za kýžený typ 116. Obě značky mám, zadní potřebuji vyměnit právě proto že tam nepasuje a přední je stejně pomačkaná. Tzn. zdali to vůbec takto vyměnit jde, kolik mě to bude stát a zda se "staré" RZ odevzávají či co vlastně. Díky.
Tomcat
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1439
Registrován: 12-2006

Odesláno Úterý, 30. září 2008 - 22:20:35   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ad: ONDRA S

Výměna by neměla být problém, záleží to ovšem na vstřícnosti a pochopení příslušného úředníka (příslušné úřednice) a to by mohl být kámen úrazu.
Pokud narazíš na rozumného (rozumnou), mělo by to stát 400 Kč; obě původní RZ bys měl odevzdat.
Nechci tě navádět k nekalosti, ale nejlepší by bylo, kdybys tu zadní RZ "ztratil" a vyžadoval typ 116.
Zdeny
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 554
Registrován: 10-2007
Odesláno Úterý, 30. září 2008 - 22:34:02   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ondra S..
Přesně jak píše Tomcat, jen poupravím, že za značky zaplatíš 400kč + 50kč za přepis. Celkem tedy 450kč.

Jestli ti můžu doporučit, zajdi na výdejnu jen s jednou RZ a s odůvodněním, že jsi tu druhou ztratil (tu jednu si můžeš pak dát třeba do garáže), nebo jednu z nich celou pomačkej a řekni, že se poničila během nehody..
Výměna by pak neměla být problém, jen trvej na tom, že chceš U.S. formát, typ 115/116 a ikdyby se ti snažila vnutit opět typ 106, argumentuj tím, že výřez pro RZ je malý, značku by jsi musel ohmout (což by jsi podle zákona neměl) atd...
Pokud jsi z Brna neměl by to být problém. U.S. formáty zde potkávám i na autech na kterých správně nemají co dělat...

P.S. Až ji budeš mít vyměněnou poděl se co jsi dostal.. Jsem na to moc zvědav..
Rul
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2420
Registrován: 7-2006

Odesláno Úterý, 30. září 2008 - 22:52:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ondra S:

Jestli to je to Camaro, o kterém byla diskuse měsíc zpátky v příslušné komoře, tak doporučuji typ 115, protože ten jednořádek vepředu bys musel ohnout tak jako tak a časem by opět vypadal, jako ten stávající. Takže doporučuji americký dvouřádek i dopředu (zasunout do té masky dole nebo připevnit na kraj nárazníku).

Regiomap Moravskoslezského kraje - update k 30.9.2008
Quex
Administrátor

Číslo příspěvku: 5108
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 01. října 2008 - 08:21:50   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

No a co vlastně chci je to, zda je mi tu někdo schopen říct, co všechno musím udělat pro to, abych si ty dvě stávající RZ typu 106 mohl legálně vyměnit za kýžený typ 116.

Hlavně podle příslušné vyhlášky lze typ 115/116 vydat jen v případě, kdy je v TP zapsáno, že místo pro RZ je v rozměrech tohoto typu, jinak by měli výdej správně odmítnout.
"Doba střelců neminula. Přesvědčím Vás o tom. A nejen Vás!"
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4874
Registrován: 10-2003

Odesláno Středa, 01. října 2008 - 10:39:52   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Ondra S: pokud bys to neměl v techničáku, jak píše Quex, tak bych dotyčného dotáhl k autu a vysvětlil mu důvod prakticky (...bude třeba zvládnout zákony po našem...). Myslím, že by s tím neměl být problém.
RegioMap Jihomoravského kraje - aktualizace každý měsíc!
Martin_veselý
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1
Registrován: 10-2008
Odesláno Středa, 01. října 2008 - 11:25:25   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jsem až v šoku, jak rozáhlá diskuze o SPZ/RZ existuje a kolik lidí se tomu věnuje. Také mě to zajímá a baví. Přikládám fotku mého UAZu s "americkou" RZ vydanou několik dní po zavedení tabulek se znakem EU - vydali mi ji v Kuřimi z vytrínky, kde ji měli vystavenou společně s dalšími (od každého typu jednu). Tento UAZ byl tedy jedním z prvních vozů v ČR, co měl oficiální značku s EU pruhem a navíc s menší tabulkou vzadu. Více fotek na http://uaz.rustina.cz.

že by 2008
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.192.29.113
Odesláno Středa, 01. října 2008 - 11:32:19    Odkaz na tento příspěvek  

Ad Ondra S
ještě bych do té argumentace možná doplnil, že ten neamerický formát z auta po ohnutí značky nebezpečně trčel, následně byl celý olmácený, až jsem ho ztratil... Jen jaksi správně a oficiálně nejde autem bez té ztracené značky přijet k úřadu, neb se bez značky jezdit nemá.

Ještě pro úplnost doplním, že pokud máš stávající značky ještě bez europruhu, tak jsou z éry, kdy u nás US formát neexistoval. Proto možná v TP žádná poznámka o rozměru značky není a také jsi ji logicky nemohl na auto nafasovat.
US formát se začal vyrábět až se zavedením europruhu na značku. Držím palce a těším se na reference, jak jednání na úřadě proběhlo.
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4879
Registrován: 10-2003

Odesláno Středa, 01. října 2008 - 12:18:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin_veselý: vítej

Máme tu dalšího Martina. Konečně vidím 0817 aspoň na fotce. Musím pochválit i celé stránky, až bude více času, tak je prohlédnu ještě detailněji

Chtěl bych se zeptat na úvod, jak často se v Kuřimi vyskytuješ?
RegioMap Jihomoravského kraje - aktualizace každý měsíc!
že by 2008
Neregistrovaný host
Odeslán z: 213.192.29.113
Odesláno Středa, 01. října 2008 - 12:39:48    Odkaz na tento příspěvek  

Ad Martin Veselý
Vítej mezi námi. A hned spustím s otázkou. Vzhledem k Tvému UAZímu zaměření budeš možná vědět... Netušíš rozměry klasických CCCP poznávacích značek?
Bohužel, dnes už mohu jen litovat. Kdysi jsem v OC našel jednu upadenou tabulku z vojenského auta. Ale tak jsem se toho okupantského symbolu štítil, že jsem ji odkopl do škarpy. Dnes by se mi sběratelsky hodila...
Mám takový dojem, že ty sovětské značky byly o chlup vyšší, než US formát, ale nižší než náš dvojřádek. Takže na Tvém UAZu je ten US formát správně.

Vzhledem k zahraničnímu tématu prosím o reakci do komory o zahraničních značkách. Děkuji.
Martin_veselý
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2
Registrován: 10-2008
Odesláno Středa, 01. října 2008 - 14:09:22   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Děkuji za přivítání!

V Kuřimi bydlím, takže jsem tam často . Pracuji v Brně.

Velikost původní CCCP značky zjistím a zareaguji do zahraničního "šuplíku".

Mimochodem, na jeden můj přívěs jsem před cca třemi týdny dostal v Kuřimi značku 4B32798 (není to rekord?). Je to typ 104.

Jinak disponuji celou řadou fotek vlasních RZ a SPZ, ale na co to sem dávat, že?
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4881
Registrován: 10-2003

Odesláno Středa, 01. října 2008 - 14:17:32   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Jinak disponuji celou řadou fotek vlasních RZ a SPZ, ale na co to sem dávat, že?

Já myslím, že bysme se pokochali...

Studoval jsem Tvé fotogalerie a podle fotek z Kuřimi jsem poznal kde bydlíš... Chodím často se psem na procházky, ale asi máš UAZa v garáži, protože mě uniknul

4B3 2798 - no vida, to je překvapení, dostal jsi sice typ 104 ale úředně Ti jej asi s největší pravděpodobností vyrobili na úřadě z typu 103 . 4B3 2796 typu 103 má myslím jedna nově přihlášená LIAZka.
RegioMap Jihomoravského kraje - aktualizace každý měsíc!
Ondra S
Neregistrovaný host
Odeslán z: 78.102.190.170
Odesláno Středa, 01. října 2008 - 14:29:47    Odkaz na tento příspěvek  

Díky všem za rady, je to skutečně Camaro viz obrázky, tzn. bez europroužku. Tím se mi to vysvětluje - někdo neměl holt jinou možnost, protože jinak by si tam takovou nepasující RZ dal jenom blázen. O přední RZ jsem přemýšlel dlouze, zda bude vhodnější obyčejná nebo US vzor, nakonec jsem se rozhodl, že klasická se tam napasuje viz foto červeného kolegova Camara výše - značka je pouze mírně prohnutá, žádné extra násilí. Viděl jsem na tomto ročníku Camara už dost RZ, holt žádné tam nepasuje a všechny vypadají násilně, nejlíp tam nedat žádnou . Zajímalo by mě, jaké tvar značky dávají na předky takovýchto sporťáků přímo v USA.
Dám vědět jak jsem dopadl, no a na úřad autem vůbec nepojedu, to se nebojte, protože momentálně mám téměř dohola očesaný motorový prostor a opravuji a zušlechťuji.
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4882
Registrován: 10-2003

Odesláno Středa, 01. října 2008 - 14:37:20   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zajímalo by mě, jaké tvar značky dávají na předky takovýchto sporťáků přímo v USA.

Nejspíš žádnou
RegioMap Jihomoravského kraje - aktualizace každý měsíc!
Jef
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1600
Registrován: 5-2002

Odesláno Středa, 01. října 2008 - 15:49:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Zajímalo by mě, jaké tvar značky dávají na předky takovýchto sporťáků přímo v USA.

V USA užívají pouze jeden tvar značky, přece tzv. "US formát" Různé způsoby jeho upevnění jsou dobře vidět třeba tady http://en.wikipedia.org/wiki/Pontiac_Firebird
přičemž je současně pravda, že ve spoustě států USA a provincií Kanady se jezdí úplně bez přední značky. Na Camaru a spol. se to na pohled snese, ale na běžných autech ten předek s vylisovaným nárazníkem na SPZ vypadá tak nějak prázdně... nemluvě o tom, že si tam někdy místo značky dávají americkou vlaječku, reklamu na dealera, nebo dokonce nějaký "žertovný" nápis, což je pak vylsoveně matoucí...
Zdeny
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 556
Registrován: 10-2007
Odesláno Středa, 01. října 2008 - 18:11:30   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Martin_veselý: Vítej

Z Kuřimi a jeho blízkého okolí jseš již třetí... Internet je prostě malej..
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4888
Registrován: 10-2003

Odesláno Středa, 01. října 2008 - 18:14:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Internet je prostě malej..

Já bych řekl, že je menší jak Díly pod svatým Jánem
RegioMap Jihomoravského kraje - aktualizace každý měsíc!
Tomcat
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 1441
Registrován: 12-2006

Odesláno Středa, 01. října 2008 - 19:09:15   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Přátelé a znalci, prosím o identifikaci. Tipuji, že je to nějaká americká obluda ; předem děkuji.
Zdeny
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 557
Registrován: 10-2007
Odesláno Středa, 01. října 2008 - 19:19:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Tomcat: obludný Dodge Nitro...
Martin_veselý
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 3
Registrován: 10-2008
Odesláno Čtvrtek, 02. října 2008 - 00:44:54   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Chodím často se psem na procházky, ale asi máš UAZa v garáži, protože mě uniknul

UAZ bydlí na chalupě na Valašsku. Vzhledem k prostředí v tomto krásném, ale drsném kraji se tam cítí jako ryba ve vodě. Na co taky jezdit po asfaltu a zámkové dlažbě s offroadem s uzávěrkama, navijákem, redukcema atd., že ano? Do Kuřimi jezdí maximálně jednou za rok na výlet za zásluhy. Tam, kde stál UAZ na jedné z kuřimských fotek, už nebydlím. Z Dílů jsem se přemístil v rámci Kuřimi.
2z5_0409
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 27
Registrován: 12-2007
Odesláno Pátek, 03. října 2008 - 17:18:17   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Těšil sem se že si tu dnes připíšu rekord..ale pavluscha mě předběhl..tak jen pro ilustraci..
3260
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 4895
Registrován: 10-2003

Odesláno Pátek, 03. října 2008 - 20:30:08   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Již delší dobu ve mě hlodala myšlenka na fotogalerii na stránkách RegioMap, dnes v noci dozrála (hlavně třídění). Rozhodl jsem se tak poprvé komplexně představit celý systém.

pracovní verze je tady:
Galerie

Budu vděčný za faktické připomínky než pustím dílo do světa. Zatím budu mít dost práce s přípravou obrázků, což je další kámen úrazu, budu určitě potřebovat váš souhlas/nesouhlas se zveřejněním některých vašich fotografií u vzácnějších typů značek. Klidně mi napište na mail vaše stanovisko, budu je respektovat. Vybrané vaše obrázky umístím bez souhlasu pouze do pracovní verze. Na web bez souhlasu nepůjdou...
RegioMap Jihomoravského kraje - aktualizace každý měsíc!
Ondrys
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 763
Registrován: 5-2004

Odesláno Sobota, 04. října 2008 - 22:12:23   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Hlavně podle příslušné vyhlášky lze typ 115/116 vydat jen v případě, kdy je v TP zapsáno, že místo pro RZ je v rozměrech tohoto typu, jinak by měli výdej správně odmítnout.

V pondělí jedu na evidenční kontrolu, myslíte že si při tom můžu říct ať mi do TP napíšou že můj vůz má být vybaven RZ typu 115?
Minor
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 561
Registrován: 6-2007
Odesláno Sobota, 04. října 2008 - 23:56:45   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

ad nestle/že_by 2008
Navrhovaný formát AAA 9999 patří k těm, ať už alfanumericky vázán na výdejny ORP (logická varianta) nebo respektující formální státoprávní uspořádání (kraje), které by znamenaly přinejmenším optické vylepšení a návrat k normálu. K životu však potřebuje administrativní minimum a tím je důsledná recyklace. Ne že není možná, prostě ji určití lidé na rozhodujících místech nechtějí a to je jádro problému. Myslím si, že každý systém by měl pamatovat i na ostatní i očekávané kategorie vozidel, rozlišovat mezi nimi a nejít přitom vývojově zpátky (např. zavádění barev). Motocykly stejně tak i chatařské vozíky a pracovní stroje si také zaslouží alfanumericky čitelné a rozměrově vhodné PZ. Právě nový systém jako celek, vyvážený a srozumitelný každému, by mohl zaujmout a nahradit neoblíbený MMI. Zda ponechat nálepky STK a emise tu myslím bylo probráno do nejmenšího detailu. Zajímavější je jak vyjít vstříc sezónním uživatelům vozidel, reagovat na nastupující demografické změny při respektování bezpečnosti domácího obyvatelstva (skryté cizinecké PZ) atd. atd.
Nestle
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 302
Registrován: 5-2006
Odesláno Neděle, 05. října 2008 - 14:12:19   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Minor:

Existují tři přístupy: recyklace (Německo, Švédsko, Dánsko), jedna registrace na celý život (Maďarsko, od 2009 Francie), nebo nová značka s každou administrativní změnou (= jeden vůz, několik značek).
Vámos
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2849
Registrován: 6-2002
Odesláno Neděle, 05. října 2008 - 17:54:38   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Nestle: V Dánsku se recykluje? Podle mě teda ne.

Podle mě se v Evropě recykluje v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Lichtenštejnsku, Švédsku, a to je asi vše. A donedávna se recyklovalo i v Srbsku, ale jestli bude i nadále, netuším.
Jistý způsob recyklace je i v Belgii, i když každá značka je v podstatě vydána jen jednou. Ale je na majitele, tak putuje z auta na auto.
Historie SPZ v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Martin_l
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 2667
Registrován: 5-2004
Odesláno Neděle, 05. října 2008 - 19:05:47   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Vámos: V Dánsku se recykluje? Podle mě teda ne.

Podle mně taky ne, ale po vyčerpání současných kombinací s tím začnou.
Technologie zítřka vás naučíme už dnes! ČVUT v Praze

RegioMap Plzeňského kraje - první v HTML podobě
Nestle
Registrovaný uživatel

Číslo příspěvku: 303
Registrován: 5-2006
Odesláno Neděle, 05. října 2008 - 20:35:26   Poslat uživateli soukromou zprávu Odkaz na tento příspěvek  

Dánsko je na sérii ZP, a oficiální informace zní, že se bude recyklovat. Švýcarsko nerecykluje, ale vydává značku na majitele.

Podle mě se musí recyklovat i jinde, např. Belgie jen nedávno přešla z ABC-123 na 123-ABC, přičemž AAA-001 až ZZZ-999 umožňuje ca. 15 milionů registrací a mám podezření, že 10 mil. Belgičanů recyklovalo. Finsko s tím asi taky začne, až dosáhnou ZZZ.

Recyklovat je ekologické. Nerecyklace vede k tomu, že 2-milionové Slovinsko má dneska taková hausnumera jako LJ-A4-12A - chci říct, že potřebuje 7-znakový systém (tak malá země) a přesto jim z toho nevychází nic elegantního. O Polácích tu rovněž zaznělo několik kritických poznámek.