Diskuse » Archiv 2019 » Automobily, lodě a letadla » Youngtimery » Archiv diskuse Youngtimery do 05. 04. 2019 předcházející | další

Archiv diskuse Youngtimery do 05. 04. 2019

dolů
   autor příspěvek
Pajzák
Úterý, 26. března 2019 - 22:50:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2533
Registrován: 6-2015
Spíš věřím, že se dneška dožila ta Felda.:-) I když jeho bratr si koupil Oltcita spolu s nim a min. v roce 2005 ještě jezdil.
Středa, 27. března 2019 - 10:26:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 819
Registrován: 10-2007
Mně právě přijde, že jemný závit M8×0,75 by byl lepší, i vzhledem k povaze zatížení, vibracím, materiálu. Závitníky si holt člověk koupí, to zas není takový problém. To už teda spíš ten soustruh… Budu se muset podívat, jestli některý soused není zámečník.
Středa, 27. března 2019 - 13:43:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2090
Registrován: 10-2007
Ale zase kvůli jednomu závitu kupovat závitníky? Pokud ano, tak bych třeba zkusil koupit nátrubek (ale bude to drahé, nevím, kde v CZ tohle mají):

https://www.landefeld.com/artikel/cs/natrubek-se-zavitem-m-8-x-07 5-6mm-mosaz/GT%20M86%20MS

A tady závitníky:

https://www.mt-nastroje.cz/DIN2181-0300-sada-zavitniku-M8x0-75-d2 978.htm
Středa, 27. března 2019 - 20:51:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1011
Registrován: 8-2015
Ahoj přátelé,
mé auto včera udělalo STK [happy] Posílám fotky vyměněných (vadných) dílů [happy] Konečně mohu zase jezdit [happy]
transit01
Čtvrtek, 28. března 2019 - 18:08:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2661
Registrován: 9-2012

taková obyč šůta ale prostě mě to potěšilo ji potkat jen tak v centru města
vysokej jalovec, vysokej jako já, ve stovce sedím já, a cejtím se jako pán
Čtvrtek, 28. března 2019 - 18:13:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 126
Registrován: 2-2013
Až zas tak obyč není. Model M1 s původníma blatníkama se až zas tak často nevidí.
Sobota, 30. března 2019 - 16:37:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 821
Registrován: 10-2007
Od benzínů k dieselům. Jak jsem se tu nedávno ptal na rampu v okolí Prahy, tak nakonec jsem ze známosti jednu zahradní sehnal, čili v tomto ohledu jsem saturován. Jenže už ji možná ani nebudu k diagnostice závady potřebovat, neb k loužičce vody pod Pregiem se přidalo vyprsknutí sazí s vodou z výfuku při nastartování. Nějaký uklidňující nápad, co by to mohlo být kromě prdlého těsnění, prdlé hlavy, prdlého bloku? Asi ne, že? To mám radost :-(
Sobota, 30. března 2019 - 19:26:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 450
Registrován: 8-2014
Buď jsou u té 120 měněné blatníky, nebo dveře... Odstíny předních dveří a blatníku jsou jiné.
Mercedes-Benz [ok]
Sobota, 30. března 2019 - 20:28:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1013
Registrován: 8-2015
Rapid u Dopravního podniku Zlín 2019-03-30
Zaujaly mě zátky vedle stěračů, podle mě je to přestavba z anglické verze pro levostranný provoz?

Sobota, 30. března 2019 - 21:05:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 127
Registrován: 2-2013
Aha, to je fakt, všiml jsem si toho až teď. Může to taky být původní blatník, ale opravenej a nově nalakovanej. Tyhle emka bez bočních blinkrů se dělaly jenom září 1983 - srpen 1984, potom se tam začaly blinkry dávat a všechny náhradní blatníky pak byly s dírama na blinkr, takže se pak při nutné výměně musel blinkr dokoupit. A nebo měl teda majitel hodně raritní náhradní díl.
Sobota, 30. března 2019 - 21:54:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7594
Registrován: 12-2005
Jestli byla zima a jezdil si jen velmi krátký poskoky, tak se ti nejspíš v tlumičích usadila zkondenzovaná voda a tu tu prostě vyplivlo. Možná....
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Sobota, 30. března 2019 - 22:47:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 822
Registrován: 10-2007
Suchá podzemní garáž, přes zimu nejezdíme. A už si to takhle odplivlo dvakrát. Plus chladicí kapalina zakalená. Myslel jsem nejdřív, že je to zabarvené od korose, ale teď se spíš kloním k tomu, že je to olej. Jinak v oleji emulse žádná, auto bíle nekouří, ale prostě trojkombinace loužičky pod autem, flusání vody a zakalené chladičky mi ukazuje v nejlepším případě na těsnění, případně hůř. Člověk se holt nenudí…
transit01
Neděle, 31. března 2019 - 10:17:57  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2662
Registrován: 9-2012
cendix: Dík za upozornění, vůbec mi to nedošlo. Tady jezdí kde co, úplná rarita to zase nebude [happy]

Tohle vyfotil můj kamarád, kvalita sice není bůh ví jaká, ale asi nemusím říkat že byl jako novej.. prej ani puchýř, luxusní interiér, to už se v provozu už obchodu moc nevidí.

vysokej jalovec, vysokej jako já, ve stovce sedím já, a cejtím se jako pán
Neděle, 31. března 2019 - 10:36:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2292
Registrován: 7-2017
hmm...pěkný Rapid[ok][ok]
Neděle, 31. března 2019 - 10:59:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 128
Registrován: 2-2013
Když tak vidím toho rapida, mám takový drobný dotaz. Mohl by mi konečně někdo fundovaně vysvětlit co je na těch autech tak strašně raritní, ojedinělý a nedostižný, jak se z toho valná většina lidí snaží dělat? Za poslední měsíc jich je/bylo v nabídce (bazos, rajveteranů, facebook, sbazar, aaa) 32 kusů, z čehož dobrá třetina byla ve velmi dobrým nebo aspoň přiměřeně ucházejícím stavu. Do toho fotky kwasiho, transita, já jich poslední dobou taky viděl pár naživo v běžným provozu. To vážně takhle vypadá rarita?
Neděle, 31. března 2019 - 20:36:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 345
Registrován: 10-2014
Netradiční zahradní domek[wink]Taky by se mi líbil.Citlivě potuněné kilíčko z Olomouce.
Cendix-Myslím že sis odpověděl sám,raritu z toho prodejci vytvořili sami a jak je vidět kupující na to slyší.Nehledě k televizní masáži,kdy za poslední dva týdny jsem viděl tři reportáže o tzv.investičních veteránech,jako jsou lady,favority,a velkej potenciál má i zachovalá felicie,se není čemu jaksi divit.Jen jsem zvědav,jestli tato bublina splaskne nebo se ještě přifoukne.Raritu se dá nazvat snad verze cabrio...Na druhé straně kdyby jsi byl majitelem třeba rapida v top stavu a chtěl jsi ho prodat,tak ho v té "cenové konkurenci" nabídneš za třicet, protože to žádná rarita není?To by neudělal ani Mirek Dušín. [coze][satan]

Neděle, 31. března 2019 - 23:02:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 129
Registrován: 2-2013
No, musím říct, že ta otázka "kdybys měl, prodal bys..." mě donutila popřemýšlet. Nemůžu říct tak ani tak, Rapida jsme prodali v roce 1998, ale spíš asi víc převažuje skutečně ta varianta nabídnout to za "třicet". Vede mě k tomu několik věci, jednak momentálně v tuhle chvíli je mi otázka potřebnosti peněz pro mou osobu dost vzdálená (samozřejmě, kdybych vyšel ven a narazil na realitu života, bylo by to hned jinak) a jednak prostej osobní postoj k těmhle autům. Já se o ně začal aktivně zajímat pár měsíců před zavedením ekodaně, jaká tehdy tady byla v tomhle ohledu situace asi nemusím připomínat. Nicméně to podstatný je to, že ta auta byla v rukou nadšenců. Na škoda virtu apod. jsem trávil hodiny a myslím, že ten přístup těch lidí, kteří tam byli, byl jednou z věcí, která mě na tom bavila a přitahovala, protože z nich sálalo to fandovství. Mimochodem dneska pro mě mají tyhle roky určitej nádech nostalgie, díky kterýmu mě ty auta baví ještě víc. Zato teď je to snobárna na druhou. Někdo si vymyslel, že to má děsnej investiční potenciál, nalepili se na to nefachčenkové s krásnýma řečičkama, velkej autobazar, kterej si dokáže zaplatit reklamu ve zprávách a v novinách a snobové se toho chytli, aby ukázali, že na to mají. Ale nějak se z toho vytratilo to fandovství a vůle pomáhat ostatním, začátečníkům, mladším. Sám jsem to nedávno poznal, když mi zdejší uživatelé v čele s Risanem ochotně pomáhali (za což jim ještě jednou děkuju). Jenže když chci někomu s něčím pomoct, tak o tom musím taky něco vědět. Což u auta pro snoby s odkladištěma zvanýma renovační dílna odpadá.

Velice se mi třeba líbil přístup Tomáše Töpfera, kterej měl vedle svých předválečných veteránů i Pobědu a nějak na ni neměl čas. Ale všiml si, že kolem ní dost často obchází mladej kluk, kterej se po čase osmělil a zeptal se, kolik by takový auto stálo, načež mu Töpfer odpověděl, že když se o ni bude starat, tak mu ji dá zadarmo. Čili tím se oklikou dostávám k tomu, co jsem chtěl napsat původně. Ano, mít zachovalýho Rapida a mít ve svým okolí fandu do aut, kterej by se o to skutečně staral, tak mu to s klidným srdcem za těch třicet dám. Samozřejmě nemůžu vyloučit, že bych nepotřeboval prachy, to bych možná potom přemýšlel jinak.

Možná, že tenhle komentář bude někomu připadat jako pláč rozmazlenýho fracka, kterej nedostane zadarmo to, na co si prstíčkem ukáže nebo kovanýho bolšána, kterej lituje, že se ti kapitalisti mají všechno a obyčejní lidi utřou hubu. Neručím za to, že to tak není, ale bohužel vztah peněz s čímkoliv je dneska provázanej dost silně, takže se to ve všem i odráží.
Pondělí, 01. dubna 2019 - 07:05:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 111
Registrován: 12-2007
Jabberwocky: Kaluž vody pod autom bude pravdepodobne spôsobená tým, že keď tlačí výfukové plyny cez snáď len prdlé tesnenie, tak tie vytvárajú silnejší pretlak v chladiacom okruhu a expanzka to potom zo seba vyprskne. Treba sa s autom previesť, zaťažiť ho a potom po jazde skúsiť opatrne pootvoriť expanzku a pokiaľ bude nasledovať dlhé odfúknutie, tak je to jasné tesnenie a hlava môže ísť dole a následne skúmať na hlave aj bloku, či tam nebudú ďalšie poškodenia. Podobnú závadu som riešil na mojej nebohej Octavii. Začalo to tým, že mi zrazu pri jazde zapískala kontrolka chladiacej kvapaliny a po jazde sa pod autom objavovala kaluž vody. Chladiaca kvapalina síce bola krásna čistá, no páchla po výfukových plynoch. Po demontáži hlavy, bol vidieť na tesnení len taký miniatúrny kanálik kadiaľ ho podfúklo, ale vzhľadom na 340tis km, išla hlavá celá na repas.
Pondělí, 01. dubna 2019 - 09:11:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 823
Registrován: 10-2007
Trepko: Díky. Expanskou to ven, zdá se, nejde. Tam je vše suché. Místo, odkud to teče, jsem zatím neobjevil, protože shora nic mokrého nevidím a zespodu nedostanu pod motor hlavu, abych se tam podíval. Proto už mám domluvenou tu rampu. Zdá se mi, že to teče snad nějak zpod víka rozvodů a dolů po bloku. Snad. Čili tipuji na fouklé těsnění směrem ven. No a prskání vody po nastartování mi zase říká, že nějak se ta voda musela dostat do válce/válců. Čili opět destrukce těsnění. Nebo hůř. Pregio má motor pod sedadly a je tam dost málo místa, tak se bude muset rozdělat půlka auta.
Pondělí, 01. dubna 2019 - 10:46:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7595
Registrován: 12-2005
Sběratel_kuriozit to je krása takovou Mi-2 bych na zahradu taky chtěl dal bych si jí do barev LZS aby vypadala tak jak kdysi lítala tady u nás na západě z LKLN. Safra to by byla paráda. Ale kde to vzít.... Vim o jednom nekompletnim vraku u Bechyně v areálu autovrakoviště asi jako poutač jinak nic. Teda krom jednoho Kbelskýho exponátu a ten asi nedají [satan]
Tak mam v kuchyni aspon model.
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
transit01
Pondělí, 01. dubna 2019 - 14:21:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2664
Registrován: 9-2012
Tihleti dva stojí jen pár metrů od sebe, obe auta se zjevně dlouho nehnula. Na tom waranu se mi líbí krásná patinová značka ze Svitav. Vzadu měl nějaký srazovy nálepky, pamětní list a proražený kolo. Tu skodovku někdo přeparkoval, a dofoukal kola, fotil jsem ji tam už kdysi.


Zajímavej je ten tuning, to už se na těch autech nevidí.

(Příspěvek byl editován uživatelem transit01.)
vysokej jalovec, vysokej jako já, ve stovce sedím já, a cejtím se jako pán
Pondělí, 01. dubna 2019 - 15:23:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2095
Registrován: 10-2007
Martine, sehnat se dají. Třeba tady je jedna jako stvořená na zahradu, jen postavíš a užíváš si. Nebo tato je o něco blíž a mohla by být levnější.
Pondělí, 01. dubna 2019 - 17:10:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 10675
Registrován: 7-2006
Nedělní Kopřivnice u muzea Tatry:

Úterý, 02. dubna 2019 - 02:17:10  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7596
Registrován: 12-2005
Juj Risane tos neměl teď jr z toho další věc co nutně potřebuju, je k sehnání a nemam na to volnej důchod. Dokud jsem žil v domění že nejsou a nebudou....[rofl]
Na druhou stranu ten švéd je sice žlutej ale Kryštof07 to prostě neni [satan]
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Úterý, 02. dubna 2019 - 16:21:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 346
Registrován: 10-2014
Poláci prodávali taky dolítaný Mi 2,cena okolo šedesáti,za kompletní kus.Změřeno, vejde se na jeden kamion.Bohužel by mým sousedům vadily rotorové listy nad jejich pozemkem[sad]A taky vyslovili obavu,že jak mě znají tak bych s tím na podzim uklízel listí...[satan] U mě jasně vede zbarvení bývalého slov-airu.Kryštof 09 OK-PIP.Sanitku mám moh bych si postavit diorama[proud]
Úterý, 02. dubna 2019 - 16:59:19  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 454
Registrován: 7-2017
Trochu tu zakwasím autem, které má tu čest být mé první [happy] Koupil jsem si ho o víkendu, teď momentálně čekám na servis, kde se postarají o těsnění pod hlavou a špatný výfuk. Jináč se mi v něm jezdí pěkně, musím se ale trochu přeučit jezdit, jelikož auto je takové více "mechaničtější" než bylo Suzuki, se kterým jsem dělal autoškolu, takže mi to často chcípá např. při rozjezdech do kopce.
transit01
Úterý, 02. dubna 2019 - 17:42:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2665
Registrován: 9-2012
Nexii jsem neviděl ani nepamatuju, taky jich dost zmizelo kvůli korozi.. Já jsem autoškolu dělal s Fabii II a starým Ivecem, když jsem si poprvý sednul do Citroena AX tak to bylo taky uplne neco jinyho, je to o zvyku. Na jednu stranu jsem se nikdy netrápil s tim ze bych se nekde nevesel, nebo tak, ale na druhou stranu jak píšeš, je to prostě "víc auto". Řízení nejde tak z lehka jako u Fabie a ručka se taky chová jinak taky rozjezdy do kopce jsou taky zajimavy. To je o zvyku, hlavne jezdit a jezdit, ale zase tak, jak mi to okolnosti dovolí.
vysokej jalovec, vysokej jako já, ve stovce sedím já, a cejtím se jako pán
Úterý, 02. dubna 2019 - 18:20:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4564
Registrován: 11-2006
JFK: v životě bych si nekoupil Daewoo, protože by mě to prostě nenapadlo. Jsem zvědav na Tvé dojmy po pár tisících km. Jaký je v tom motor? Co Ti ale závidím je značka SM..ta mě už minula :/. Odkud jsi? to musíme být skoro sousedé..nebo alespoň to auto je ze sousedství..
Úterý, 02. dubna 2019 - 18:43:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 455
Registrován: 7-2017
Proč Daewoo - Projížděl jsem bazoš, Felícii/něco podobně tuctového jsem nechtěl a v okruhu 25 kilometrů od mého PSČ bylo toto jediné auto, které vypadalo že dojede domů a zároveň je v mém rozpočtu.
Motor - Je v tom ten slabší osmiventil (55kw), pro začátek mi naprosto stačí, auto rozhodně není žádná brzda provozu.
Výskyt - Jednu Nexii v Jablonci máme, červeného třídveřáka, ten už bohužel má nějakou 1L3 značku. Jinak jinou nexii jsem tady v okolí neviděl, to by mě zajímalo, kolik jich po republice ješte jezdí...
Koroze - Byli chycený lemy blatníků, první majitel to vyřešil černou barvou a štětkou, naštěstí je to auto dost tmavý, takže si toho člověk na první pohled nevšimne.

EDIT: Obrázek toho třídveřáku od nás:


(Příspěvek byl editován uživatelem JFK.)
Úterý, 02. dubna 2019 - 19:03:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4566
Registrován: 11-2006
On je to vlastně modernější Racer ne? Má to nějakou výbavu, jako třeba servo?
Úterý, 02. dubna 2019 - 19:14:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 456
Registrován: 7-2017
Ano, je to Racer s kulatějším předkem a zadkem, takže to je vlastně takový recyklovaný Kadett E.

Výbavu to má na svou dobu poměrně slušnou - Posilovač řízení, všechna okna v elektrice, otevírání kufru z místa řidiče, otáčkoměr, centrální zamykání, kazetové rádio s elektrickou anténou a střešní okno. Předchozí majitel ještě na auto namontoval tažné zařízení a zámek zpátečky. Vím že se do auta dalo přikoupit ABS a airbag řidiče, ale to moje to nemá. Podle mě na čem korejci ušetřili při vývoji, tak to vrazili do výbavy. Některý věci tam ale chybí - např zadní sedadla se u sedanu nedají sklopit, na druhou stranu to táta nebude moct využívat jako stěhovák [proud]
Úterý, 02. dubna 2019 - 20:13:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 130
Registrován: 2-2013
Nexii měla babička mýho spolužáka a pokud vím, tak s ní byla dost spokojená i když to byla výbavově dost chudobka, nemělo to ani centrál. Když to po patnácti letech vyměnila za fungl novou Thalii, tak z ní byla celkem rozčarovaná, protože oproti Nexii jí přišla dost líná (výkonově stejný, akorát Daewoo má osmiventilovou patnáctku a Rencek šestnáctiventilovou dvanáctistovku).

U nás ještě jedna jezdí jako takový důchodcovský povoz v modré metalíze, má airbagy a myslím i klimatizaci a dědula ji má jak novou.
Středa, 03. dubna 2019 - 01:29:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7599
Registrován: 12-2005
Tak to by mě taky nenapadlo koupit [satan]
Ale spolužák ze základky to měl ve stejný barvě ale 3 dvéřák. Docela vkusnej tuning tomu s jeho tátou dopřali že i pár pohárů ze srazů vyfasoval. Podotýkam v době kdy sme skoro všichni měli zadomotory z AZNP a favály. Takže zánovní kára tehdy.
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Středa, 03. dubna 2019 - 06:44:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 601
Registrován: 8-2012
Já měl Racera v bleděmodré metalíze a auto bylo pohodlný, akorát to rezlo a rozpadala se izolace na kabelech. Jinak to ušlo. Ale to už je 18 let.
Středa, 03. dubna 2019 - 09:30:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2096
Registrován: 10-2007
Já už jsem asi fakt starej, když se cokoliv od Daewoo považuje za youngtimera a lidi si stěžujou, že to je oldschool auto, který se řídí hůř než moderní. To je jak s jedním mým kamarádem. Vykládal nějakým středoškolákům, jak si v mládí koupil něco za bony. A pak si uvědomil, komu to říká a dodal "bony, to vy nemůžete pamatovat, to byly takový jako peníze do Tuzexu". A jedna ta žába mu povídá: "ale jo, bony, to my známe, my jsme se o tom učili v dějepise". Když Vám někdo řekne, že o Vašem mládí se už dneska učí v dějepise, co uděláte?
Mauricio
Středa, 03. dubna 2019 - 10:37:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9124
Registrován: 4-2005
Zjistíme, že nastává podzim života? [biggrin]
Středa, 03. dubna 2019 - 11:15:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 131
Registrován: 2-2013
A co teprve, když je vám devatenáct a zjistíte, že film natočenej ve stejným roce, jako jste se vy narodili, se vysílá v neděli odpolene v rámci vysílání filmů pro pamětníky [lol]
Středa, 03. dubna 2019 - 14:34:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 457
Registrován: 7-2017
Risane, například v tom Suzuki nebyl potřeba přidávat plyn při rozjezdu, pokud to nebylo do nějakého stoupání. No v Daewoo mi to prostě chcípne, přeci jen to auto je koncepcí z 80. let, takže v některých ohledech to je takové zastaralejší (což samozřejmě není na škodu). Ale co se mi fakt líbí je ten nádherný výhled z auta, z auta mé autoškoly bylo v porovnání s Nexii vidět asi jako z tanku, a reklamní polep přes celé zadní okno výhled ještě zhoršil...
EDIT - ještě dodám, auto má ukazatel teploty motoru, to se v dnešních autech už taky moc nenosí.

(Příspěvek byl editován uživatelem JFK.)
transit01
Středa, 03. dubna 2019 - 16:15:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2666
Registrován: 9-2012
Na rovince jsem taky musel se 306 přidávat plyn, do kopce ani nemluvím. Ale to auto nebylo v pořádku, ne jen že po pusteni spojky chciplo, ale, i tomu hrozně kolísali otáčky. Jinak jsem se s tím nikde nesetkal ale aut jsem moc nevystridal [happy]
vysokej jalovec, vysokej jako já, ve stovce sedím já, a cejtím se jako pán
Vechtr
Středa, 03. dubna 2019 - 18:00:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 136
Registrován: 12-2015
To, že to při rozjezdu bez plynu chcípne, je známka zastaralosti koncepce? Já teda nejsem nějak zkušený jezdec, mám řidičák teprve deset let, ale tohle kritérium pro hodnocení aut by mě teda nenapadlo.
Něcestujtě s papagájom, ujo Porubjak. Celú cestu čosi tára, cestujúcich sprosto ohovára.
Středa, 03. dubna 2019 - 21:31:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4568
Registrován: 11-2006
Snad jsem ještě neviděl auto bez ukazatele teploty motoru..včetně těch novějších..minimálně to lze navolit někde v palubním PC.
Středa, 03. dubna 2019 - 21:55:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 115
Registrován: 1-2013
Mirous: Ale určitě viděl! Jen o tom nevíš...[biggrin]
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 03:30:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7601
Registrován: 12-2005
Newbeetle má jenom kontrolku modře svítí když je motor studenej. Pak zhasne a měla by se červeně rozsvítit při přehřátí (zatim nenastalo)
Starej brouk taky nemá ukazatel....nějak mu chybí kapalina která by měla nějakou sledovanou teplotu [satan]
Pošťák se má za známky neplatí, hlavně když se s pytlem prachů někam neztratí.
Pošťák se má a když se neztratí, utopený sáně za pět roků zaplatí. (Hoptrop)
Smrq
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 08:10:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 87
Registrován: 5-2011
Já měl několik aut bez teploměru. Ty chybějící teploměry se vyskytují už od 80.let. Z mých aut: Fiat Tipo 1,4 ho neměl, Citroen CX 2.5D taky, u obojího byla pouze kontrolka přehřátí. Z moderních nemám teploměr na Loganovi.
S těmi teploměry se spíš dnes kritizuje to, že pokud ho auto má, tak ukazuje bludy – je záměrně nepřesný, aby se řidiči do toho nešťourali. Většina aut od roku 2000 neukazuje nic, pak ručička rychle vyleze na 90 a tam zůstane. Ford Focus MK1 co jsem měl se po cca 2 km od výjezdu dle teploměru „ohřál“ na 90°C a tam vydržel celou cestu. Nic mezi tím. Stejně tak všechny možné Tranzity, které se mi dostanou do rukou. Přitom když jedu s autem co má funkční teploměr, tak vidím rozdíl teploty pod kopcem a na kopci – např. +/-5 °C. Alfa 156 JTD má rozmezí teploty něco pod 90 až něco přes 100, podle stylu jízdy, což mi přijde úplně normální.
Smrq
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 08:46:08  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 88
Registrován: 5-2011
Přemýšlel jsem nad komentářem Cendixe, nad otázkou cen všech těch Škodovek a tak. Osobně na to koukám trošku s nelibostí. Ono kolem aut se motalo vždy spoustu chytrolínů a spekulantů, ale…
Mám pocit, že se nám stal z veteránství trošku snobismus. Já jsem ty šroty, co mám doma, nekupoval kvůli tomu, že na tom chci vydělat. Ani kvůli tomu, že chci být obdivován a chci uznání (i když asi o exhibicionismu to trošku je). Já ta auta koupil proto, že:
1) někde se váleli, zakopl jsem o ně a bylo mi líto je tam nechat,
2) nutně jsem je potřeboval 
Jako potenciální investice mě to nikdy nenapadlo. Všechna auta bastlím sám, případně s pomocí otce (lak). Podle toho to taky vypadá, ale myslím si, že jsem si to více užil, než ten co si to nechá udělat. Vytáčí mě, když někde slyším někoho vyprávět, kolik peněz ho stála renovace, a že to není jen tak, že se to musí dělat pořádně, atd. Já jsem ta auta neopravoval pro muzeum, ale proto, že s nimi rád jezdím. – Příští měsíc se chystám na výlet s 1000MB do Itálie. No, uvidíme kam dojedeme.
Řekl bych si za ně ranec, kdybych je prodával? Těžko říci. Když jsem prodával Citroena CX, tak jsem ještě 5000 slevil, protože nový majitel už jednoho měl a potřeboval do sbírky kombíka a opravdu měl z mého radost. Upřímně, kdyby za mnou přišel známy, přibuzný, soused, že by chtěl např. tu 1000vku, která mi stojí leta ve stodole, a jestli bych mu jí neprodal, tak mu jí přenechám za nějakou simbolicku cenu a budu rád, že jí dá někdo dohomady.
Abych jen netlachal: Přes zimu jsem konečně dokončil opravu Rapida. Tento týden už mám za sebou prvních cca 300km.



Ještě bych ale dodal, ať si každý dělá co chce. Nikomu nenutím, že to má dělat tak a tak, to je jenom komentář, jak to cítím já. Dobrý kšeftman nejsem a nikdy ze mě nebude [happy]
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 08:50:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2097
Registrován: 10-2007
nějak mu chybí kapalina která by měla nějakou sledovanou teplotu

Tak ten olej honem dolej. Nebo zkoušíte experiment se zázračnou teflonovou přísadou? [satan]
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 20:22:27  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2319
Registrován: 7-2017
[ok][ok][ok]pěkné dílo!
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 21:29:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 132
Registrován: 2-2013
Smrq: Přesně takhle jsem to myslel. Akorát jsem tam teda nenapsal tu tvoji doušku o tom, ať si každej dělá co chce, což už beru tak jako automatiku. Co se týče renovace, vždycky mě dojímá, když se někdo se škodovkou po extra profesionálním celolaku chlubí tím, že je to původní lak z fabriky a o auto bylo tak skvěle pečovaný. Ta kvalita laků tehdy byla mizerná, takže už z fabriky to často vyjíždělo v dost mizerné kvalitě. Ten děsnej lesk moderních laků je na tom strašně nepřirozenej. Navíc vzhledem k tomu, že od roku 1986 až do konce výroby byla škála barev jako 50 odstínů šedohnědozelené, tak je to o to nepřirozenější.

Moc pěknej Rapid. Je taky po laku? Jestli jo, tak tahle zelená na něm byla i původně? Já vím, že se na rapidy dávala někdy v roce 1984/85, ale nikdy jsem to na žádným neviděl.
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 21:45:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 458
Registrován: 7-2017
Přesně takhle zelenýho Rapida měl můj táta.
Pajzák
Čtvrtek, 04. dubna 2019 - 22:19:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2573
Registrován: 6-2015
Přesně takhle zeleného Rapida jsem v životě neviděl.[happy]
V těchto dnech si vozím [zadnice] v o fous starším stroji a užívám si:

Foto: exkolega z bytovky, logistika fotky: jeho milá žena. Oběma děkuji.

(Příspěvek byl editován uživatelem Pajzák.)
Smrq
Pátek, 05. dubna 2019 - 08:40:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 89
Registrován: 5-2011
Rapid je po laku. Když ono to na patinovku nebylo. Původní lak zbyl akorát na zadní kapotě a dveřích, jinak to bylo různě opravované.

Ono to auto bylo používané předchozím majitelem na denní ježdění až někdy do roku 2016, byl to starší pán a jezdil s tím na chalupu a po nákupech atd.
Odstín barvy je původní, viz fotka interiéru před opravou.

Je to BAZ, tj. vyroben v Bratislavě, takže je to původně 120LS. Bohužel motor byl před smrtí, tak já jsem tam dal 130 s litinovou hlavou, která je vizuálně téměř stejná. Tu 120 možná zgenerálkuju a vrátím jí tam – ale kdoví. Jinak v BAZu dělali asi hodně aut v této barvě, protože kdykoliv vidím BAZe, tak pod různými odlupujícími se nánosy barvy vždy prosvítá tato zelená.
Lakovali jsme to doma garáži a je to na tom znát. Na fotkách vypadá auto o něco líp - tak jak to bývá. Jinak ono to časem taky trošku zmatní.
Osobně ta lesklá auta taky nemusím, jenže Československé barvy nestály za nic a pokud se s autem jezdilo, tak je originál lak nepoužitelný.
Pátek, 05. dubna 2019 - 09:10:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 133
Registrován: 2-2013
Tohle by jako patinovka asi fakt neuspělo, to máš pravdu [lol]. Ale podle fotek vypadá moc hezky [happy]. Já snad žádnýho z BAZky naživo ještě neviděl, upřimně jsem o existenci Rapida 120 dlouho nevěděl a v inzerci jsem za celou dobu, co to sleduju, viděl asi jenom dva (mimochodem oba dva jsou furt ještě na prodej, jeden půl roku, druhej dva a půl), pokud teda nepočítám marnej pokus jednoho pána u nás, zmodernizovat svoje Garde tím, že tam narval předek z emka, aniž by cokoliv jinýho měnil. Takže má zapadlý světla jako stopětka, vedle nich emkový blinkry, prepregy a v nich další blinkry. Navíc je to žlutý, takže když odbočuje, tak to vypadá jak americkej školní autobus [biggrin].

Jestli ta většina zelených BAZek nebude tím, že se jim prostě v tom období podařilo namíchat větší množství téhle barvy (pokrývá to zhruba výrobu Rapidů v Bratislavě), tak to rvali na všechno. Takhle to jde vypozorovat u víc typů. Většina produkce z první poloviny roku 1988 je šedomodrá, vyjma stopětek, který, když v té době končily, tak je všechny stříkly na světle šedou. V roce 1989 zas bylo 8 z 10 stopětadvacítek bílých. A dalo by se pokračovat.
Pátek, 05. dubna 2019 - 14:52:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 824
Registrován: 10-2007
Rapid, rapid … ten se dá koupit draze, nebo taky levněji ;-)
Pátek, 05. dubna 2019 - 15:42:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2098
Registrován: 10-2007
No jasně. Jsme u té povrchní motivace ke koupi starého auta. Většina chce to, co vídala zamlada. Nechtějí poznat něco, co nepoznali. Chtějí jen přivolat dobu, kdy tráva byla zelenější a nebe modřejší.

A nakonec, s Rapidem 743 se dá jezdit skoro jako se současným autem, kdežto s Rapidem 922 se budete v dnešním provozu trochu bát.
Pátek, 05. dubna 2019 - 18:40:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 134
Registrován: 2-2013
Já bych k tomu přidal i ten snobismus. V novinách psali, že to má ohromnej investiční potenciál, v televizi říkali, že nějakej neznámej chlap na parkovišti, chtěl dát druhýmu neznámýmu chlapovi čtvrt mega za favorita a navíc i Ferda v hospodě říkal, že ty ceny rostou, tak co bych to nekoupil, abych ukázal, že na to mám. Jako neříkám, mít zbytečnýho čtvrt milionu, tak bych do toho červenýho klidně šel. Do téhle fáze se já asi nikdy nepropracuju , ale žíly mi to trhat nebude.

Ty odkazy pobavily. Asi tak rok zpátky jsem se hádal s jedním chlapem o to, že nebude dlouho trvat a předválečný auta budou stát míň, než auta z osmdesátek, tvrdil mi, že jsem kretén. Byl jsem, čekal jsem to později [biggrin].

A s tím ježděním Rapid vs. Rapid. Ono podl mě záleží vždycky na lidech. Kamarád, kterýho nikdy starý auta nebraly, mi kdysi říkal, že by si jednou rád zkusil řídit škodovku. Vždycky když jsem mu to nabídnul, tak z toho vycouval, protože má pocit, že je to absolutně jinej vesmír (podotýkám, že má Octavii TDI z roku 2000, tudíž ovládání škodovky je prakticky totožný). Na druhé straně toho spektra je zase můj děda. Řidičák si dělal na začátku 50. let na vojenským cvičení na Pragovce RN, jeho první auto byla Tatra 75, na kterou dodneška vzpomíná jako na nejlepší auto, který kdy měl, protože se to dalo nahodit klikou, řadilo se s meziplynem, mělo to vzduchem chlazenej motor atd. Myslím, že ani s embéčkem, ani se stodesítkou, který měl potom, se nikdy pořádně nesmířil, protože ti už ty výše vyjmenovaný radosti buď neměli nebo nevyžadovali, zkrátka bylo to na něj moc moderní. Jediný auto, z těch "modernějších", který mu vyhovovalo byl služební Trabant. Takže ten by myslím bez ohledu na provoz toho předválečnýho Rapida bral ještě teď.
-OndraS
Pátek, 05. dubna 2019 - 19:34:16  
Neregistrovaný host
Ten Rapid za 250.000 je teda gól. Já ale pravda dal 200.000 taky za červenej sporťák z osmdesátek [proud]
Pátek, 05. dubna 2019 - 19:59:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2099
Registrován: 10-2007
Cendix: nejde o to, jak se to ovládá. To jsou všechno hračičky, s nimiž je sranda. Naučit se to může snad každý. Spíš mě děsí, pokud silnice brousí piloti, co se bojí, že by neukočírovali stodvacítku. To teda nemají moc rezervy ve svých řidičských schopnostech. Až udělá oktávka něco, co nebude snadné, co pak?

Šlo mi ale o to, že dneska je na silnicích provoz, do kterého předválečné auto vůbec nezapadá. Než se to rozjede alespoň na 50, tak to trvá hrozně dlouho (takže každou křižovatku, která není zrovna opuštěná a kde se musí dávat přednost, není jednoduché projet), nebrzdí to, nezatáčí to, není z toho vidět, když prší, tak ani dopředu (stěrač na nic, odmlžení okna je fikce), nesvítí to, není pořádně vidět, jestli tomu bliká blikač. Jo, pokud s tím pojedu jednou za týden do vedlejší dědiny na hřbitov, tak asi v pohodě. Ale jinak si musí člověk rozmyslet, kdy, kudy a kam pojede.

Neříkám, že toto si všichni uvědomují (jak vidno, tak ani ne), ale rozhodně to je aspekt, který nějakou roli hrát bude.
Pátek, 05. dubna 2019 - 20:41:28  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 135
Registrován: 2-2013
Risan: Tak on kdyby do toho sedl a chvilku s tím jel, tak by pochopil, že to až tak strašný není a dá se s tím celkem v klidu jezdit, jde o to sžití se s tím. Já když jsem stál poprvé na lyžích, tak jsem měl taky pocit, že v momentě, kdy se to pohne, tak si okamžitě rozbiju hubu, nakonec jsem se lyžovat, dá se říct, naučil. Navíc ho svazuje i strach, aby mi to nerozbil.

Ale když tak čtu ty důvody, který tady vyjmenováváš, tak si uvědomuju, že se spoustou z nich jsem se už za volantem jak Škodovky, tak Dacie, setkal. Vzhledem k tomu, že rumun má spojku těsně před smrtí, která zabírá na pár milimetrech, musím o to citlivěji laborovat s plynem a na křižovatkách, kdy má člověk za zadkem nervózního manažera v oktávce, kterej měl být před hodinou už na pěti dalších místech, na to prostě není čas, takže o to častěji mi to chcípne jako v autoškole. Do garáže tak musím jet delší trasou, protože mi v cestě stojí kopec, pod jehož vrcholem je semafor a rozjíždět se přes ručku je v tomhle stavu vyložená sebevražda (nebo já si to aspoň netroufnu). To je samozřejmě závada, která se v nejbližší době odstraní. Ale absence posilovače brzd už je trvalá, takže to vyžaduje o to větší rozmýšlení. A jet se stodvacítkou v dešti taky není opravdu žádnej med. Nedávno jsme takhle ve třech absolvovali cestu v prudkým lijáku. Dvourychlostní stěrače, kdy druhej stupeň "na rychlo" je na úrovni normální rychlosti v moderním autě, to zkrátka nestíhaly a celou cestu jsem musel mít otevřený okýnko, protože činnost ventilace se při počtu tří dýchajících osob stala taky víceméně symbolickou.

Samozřejmě tě nechci chytat za slovo, vím, že těch aspektů v porovnání starý x nový je daleko víc, ale tohle mě při čtení tvého příspěvku hned napadlo.
Pátek, 05. dubna 2019 - 20:49:15  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 459
Registrován: 7-2017
Cendixi, myslím že táta má po 1310 v garáži spojku, měl by si o ní zájem? Kdyžtak bych jí zítra vyfotil. Už několikrát to chtěl vyhodit, protože nezná nikoho s 1310.
-OndraS
Pátek, 05. dubna 2019 - 21:12:17  
Neregistrovaný host
Myslím že zacházíte snad zbytečně daleko. Stačí auto bez serva a už by s tím půlka lidí nejela [proud]