Diskuse » Archiv 2020 » Železnice » Tratě kolem Pardubic a Hradce Králové » Archiv diskuse Tratě kolem Pardubic a Hradce Kr... do 10. 11. 2020 předcházející | další

Archiv diskuse Tratě kolem Pardubic a Hradce Kr... do 10. 11. 2020

dolů
   autor příspěvek
Sobota, 31. října 2020 - 17:13:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9722
Registrován: 5-2007
Tak tvrdá "rana" VYDISu bude uštedrená už len tým, že prestane platiť v rýchlikoch PCE-LBC, čo je s ohľadom na prípojové skupiny do/od ktorých tie rýchliky chodia problém.
Sobota, 31. října 2020 - 17:27:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1521
Registrován: 5-2002
Ke zdejší zajímavé tarifní diskusi bych si jenom dovolil připomenout, že se hodně zapomíná na to, jaký je skutečný smysl veřejné linkové osobní dopravy, objednávané kraji, resp. jaký skutečný smysl ta doprava NEMÁ: jejím prvotním smyslem NENÍ výběr jízdného.
Sobota, 31. října 2020 - 17:30:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 738
Registrován: 10-2011
No ale ona je otázka, v jakém rozsahu jsou pak kompenzace v těchto městech. Já si troufnu říct, že HK ani Pce to tak netlačí, aby kývli na něco, co je bude stát takovýto pokles tržeb. To by pak záleželo, jakou by kraje (OREDO) daly nabídku na kompenzace.
R14 bude problém pro všechny, kdo nemaj IREDO kartu a přestupují.
Krásně to je vidět na trase Mladá Boleslav - Hradec Králové, kde se na části trasy střídá ČD a Arriva. Měl jsem zaplacenou z Mladé Boleslavi až do HK jízdenku, jenže do Mladé Boleslavi přijel vlak s velkým zpožděním a přestup na osobák jsem nestihl. Takže do Nymburka jsem musel jet s Arrivou a ČD jízdenka na tomto úseku propadla. Perfektní ... Teď se nám tady na R/Sp do Jaroměře budou střídat dopravci a lichou hodinu se pojede Pce - Jaroměř čistě s jedním a sudou hodinu čistě s druhým. Pokud bude mít někdo jízdneku dopředu a ujede mu to,tak může jízdenku vyhodit.

(Příspěvek byl editován uživatelem Venda_Voltr.)
Tass
Sobota, 31. října 2020 - 17:50:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 727
Registrován: 10-2006
V souvislosti s přestupy jsem zvědavý, jak bude či nebude fungovat čekání na zpožděný přípoj. Zvlášť teď v době rekonstrukce hlavního nádraží budou zpoždění na denním pořádku, o zpoždění NAD během půlroční výluky z Rosic do Pardubic ani nemluvě (ve špičce je velký úspěch, pokud člověk dojede autem z Rosic k hlavnímu nádraží dřív jak za 15 minut). V současnosti na sebe spoje R14 a R18 čekají, jaká je naděje, že budou čekat i po změně dopravce?
TASS je zplnomocněn prohlásit, že 3x3 je 9, pakliže Nejvyšší sovět nerozhodne jinak...
Sobota, 31. října 2020 - 22:26:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13821
Registrován: 8-2004
Tass:
"V souvislosti s přestupy jsem zvědavý, jak bude či nebude fungovat čekání na zpožděný přípoj."
V České Lípě mám zatím až překvapivě dobré zkušenosti (klepu na dřevo).
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Sobota, 31. října 2020 - 23:55:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1721
Registrován: 7-2002
Tass: Vzhledem k tomu, že SŽ chystá velkou změnu JŘ z důvodu omezení provozu k předběžně 1.4.2021, tak uvidíme jak vůbec budou vlaky na 010 jezdit.
Ešus
Neděle, 01. listopadu 2020 - 01:17:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 500
Registrován: 9-2013
Zdražení jízdenek do 100 a 600 by samozřejmě muselo být menší než velké, rozhodně jsem nemyslel, že by se všechny jízdenky šmahem zdražily třeba o 10 Kč... Uvažoval jsem spíše o nějaké symbolické částce, která by aspoň trochu snížila propad tržeb. Dramatické zdražení měli po integraci třeba v Bratislavě a byl kolem toho dost velký mediální rozruch. Vlastně se ani nedivím - pro cestu na okraj města (MHD) mi stačí 2zónová jízdenka, ale pro cestu do první vesnice za městem už potřebuju 4zónovou...

Tass: Přípoje určitě budou zachovány, protože čekací doby si zde určuje samo MDČR. Podobně třeba v Kolíně pro cesty z Vysočiny na pravobřežku a opačně. Na R14 jsem spíše zvědav na spolehlivost, která byla dosud díky dlouhým obratům a vatě v JŘ velmi vysoká, avšak tajemství úspěchu Arrivy je, že by (prý) měla jezdit s ostrým obratem v Pardubicích a půlhodinovým přechodem mezi R14A a R14B v Liberci. V Ústí bude na obrat necelá hodina jako dnes. Teorie vypadá hezky, ale doufám, že to bude celé nějak zálohované nebo dispečersky dobře řízené tak, aby v případě ranního pádu stromu u Benešova nad Ploučnicí se odpoledne dostali lidé z Hradce do Dvora Králové... Přeci jen jeden oběh na R14 bude trvat 12 hodin.

Sants: Souhlas. Ale dle mého názoru je třeba se o tarifu a odbavování v odborné/zájmové rovině bavit právě proto, aby to celé fungovalo skvěle a cestující to pak nemusel řešit. Nedávno jsem od průvodčího LETu slyšel příhodu, že pokladní ČD v Ústí prodala jízdenku IREDO do Letohradu a cestující se pak ve vlaku dozvěděl, že mu jízdenka neplatí... Myslím, že tohle je jeden z nejhorších zážitků, který se může cestujícímu stát. Podobně jsem už viděl starší paní v rychlíku do Prahy s jízdenkou HK - Děčín přes Českou Lípu a průvodčí ČD ji už psychicky připravoval na tarifní strasti, které ji na cestě čekají...
Tady se hodí přirovnání k pohostinství. V lepších restauracích je zvykem, že číšník přinese desky s účtem, peníze se přiloží k účtu, číšník to odnese a pak stejným stylem přinese případný přebytek. Zkrátka jde o to, aby placení nepřebilo zážitek z jídla a pití. Podobně by to mělo být i ve veřejné dopravě - přeci není možné, aby cestující buď před cestou půl hodiny zkoumal, podle jakého tarifu vlastně má jet, nebo koupil jízdenku na první dobrou a pak se v polovině použitých spojů dozvěděl, že bude platit podruhé...

Venda Voltr: Transparentnost je také zajímavá vlastnost tarifu, ale nedokážu posoudit, jak moc je pro cestujícího důležitá (jestli to náhodou není jen výsada nás diskutujících). Samozřejmě pokud by tam byla nějaká výrazná disproporce, asi by to cestujícího trklo, ale jinak bych řekl, že se o to nikdo zvlášť zajímat nebude. Zvláště v dnešní době, kdy se trendy leteckých tarifů dostávají i do meziregionální dopravy na železnici a o "zahradě cen" LE ani nemluvě... Tam je transparentnost v podstatě nulová. U dopravců jako DB nebo ÖBB jezdí dokonce většina cestujících v dálkové dopravě na nějaký Sparpreis a tiskové zprávy o zdražení jízdenek o 2 % jsou pak jen výkřikem náhodného čísla do tmy. Stačí totiž upravit algoritmus a cestující platí o 20 % víc, aniž by si toho minimálně během prvních dvou měsíců všiml - může si myslet, že prostě má jen smůlu.
Ať už je zájem o transparentnost jakýkoli, rozhodně platí, že IREDO je nejméně transparentní IDS ze všech. Ostatní zónově-relační tarify totiž zveřejňují jak matici tarifních jednic, tak matici přímých hran. Kdo chce, může si to stáhnout a hrát si - třeba v Matlabu. [wink] V IREDO se dá stáhnout matice tarifních jednic po stisku F12 v tarifní kalkulačce, ale to, jak byla vypočítána, se už nikdo nedozví a má to svoje důvody (ruční zásahy do matice tarifních jednic tak, aby vycházely cesty oklikou).
Neděle, 01. listopadu 2020 - 07:51:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1471
Registrován: 1-2006
Pardubice 31.10.2020



Neděle, 01. listopadu 2020 - 08:02:51  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 739
Registrován: 10-2011
Přestupní IREDO jízdenka po HK stojí 12 Kč, na MHD z karty nepřestupní 14 a papírová 20. To je docela rozdíl. Nehledě na to, že by DP neměl z těch 12 Kč vše. Regionálním autobusovým dopravcům je to pak fakticky jedno, protože oni dostanou stejně svoje peníze bez ohledu na vybrané jízdné. Ale asi ČD by to pak nějak chtěly mít kompenzované, protože by z těch IREDO jízdenek neměli asi tolik.

To je taky pravda, většina lidí asi neřeší, jak se na to přišlo a prostě to zaplatí, maximálně si zanadává, jak je to drahé. I kdyby se zveřejnily podrobné podklady pro výpočet, tak věřím, že krom lidí, kdo studují dopravu/matematiku nebo se o to aktivně zajímají, tak to nikomu nic neřekne. Na ostatních školách se asi teorie grafů, matice a podobné věci moc neučí. Zónově-relační tarif je ze všech (běžných) asi nejsložitější, ale má potenciál být nejspravedlivějším (viz to, když je km trasa vlaku delší, než autobusu). Ale zase s tím souvisí i problematika velikosti (mikro)zón - pokud se udělají moc malé, bude to spravedlivější, ale bude v tom zmatek. Když moc velké, tak to nebude spravedlivé. Například Sendražice (HK) jsou po trase dále od HK než Neděliště, ale platí se stejně, protože sdílí zónu. Naopak do Hořiněvsi už je to větší skok právě kvůli tomu, že cesta Neděliště - Sendražice je tranzitně jakoby zdarma.
Kdysi jsem se setkal s tím, že si obyvatelé Sendražic stěžovali, že nemaj vlastní zónu. Tak jsem jim vysvětlil, že jsou na tom vlastně lépe bez ní, že jinak by platili víc [lol] .
No ale pozor, v IREDU jsou lidé dost citliví na cenu, jelikož jsou na ni zvyklí. Před nějakým časem se zvyšovalo jízdné v IREDU, hlásilo se to dost dopředu, ale stejně jsem slýchal, jak si děti musely v autobuse půjčovat korunu, aby měly na dražší jízdenku.
Neděle, 01. listopadu 2020 - 09:38:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 889
Registrován: 3-2009
No ale ona je otázka, v jakém rozsahu jsou pak kompenzace v těchto městech. Já si troufnu říct, že HK ani Pce to tak netlačí, aby kývli na něco, co je bude stát takovýto pokles tržeb.
HK ani PCE to netlačí vůbec, ba naopak.

Zdražení jízdenek do 100 a 600 by samozřejmě muselo být menší než velké, rozhodně jsem nemyslel, že by se všechny jízdenky šmahem zdražily třeba o 10 Kč...
Zrovna na relacích do HK není IREDO úplně levné, aby byl prostor pro nějaké zdražování. Doporučuju takové Hořice - HK, to už je drahé až až. Je teda i několik výjimek, třeba Holice - HK mi přijde cena poměrně nízká, že by klidně nějaké menší zdražení snesla.

No ale pozor, v IREDU jsou lidé dost citliví na cenu, jelikož jsou na ni zvyklí.
Tak to snad platí všude, kde je cena stálá a nemění se "dynamicky", tj. to není nic specifického zrovna pro IREDO (jinak řečeno stálé ceny jsou ve všech MHD a IDS).
Neděle, 01. listopadu 2020 - 15:46:20  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5073
Registrován: 3-2004
v autobuse půjčovat korunu, aby měly na dražší jízdenku.

Jenže to je spíš proto, že finančně negramotní lidé mají finančně negramotné děti. Denně dojíždějící dítě má mít časovou jízdenku, nebo aspoň nabitou kartu. Občas se divím, že to ti řidiči psychicky zvládají.

PS. Vzpomínám na toho tlustého řidiče, který brázdil před dvaceti lety Rychnov n.K. - Vamberk - Žamberk. 1. září seřval děcka, že odteď budou nastupovat v pořadí jak vystupují a vždycky jeden koupí lístek pro celou skupinu. A fungovalo to... [happy]
Středa, 04. listopadu 2020 - 16:34:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 843
Registrován: 4-2013
Bude se letos rozšiřovat IDS IREDO do Kolína nebo ne? Že vyhledávání na idosu u Os a R u názvu Kolín má číslo zóna 190. Tak vypadá že na konečně od prosince dojedem do Kolína osobáky a rychlíky na IREDO.
Sunshine
Středa, 04. listopadu 2020 - 17:12:48  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 19
Registrován: 6-2019
juki: Proč se ptáte tady a ne na e-mailové adrese společnosti OREDO? Až to zjistíte, napište sem výsledek. Jak prosté.
Pátek, 06. listopadu 2020 - 14:30:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 128
Registrován: 2-2018
Dobrý den. Mám dotaz ohledně zítřejšímu převozu 725. Nejsem místní tak jestli by někdo byl tak hodný a nedoporučil by mi nějaké místo na focení nejlépe blízko Třebechovic?
Sobota, 07. listopadu 2020 - 09:54:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 844
Registrován: 4-2013
Nový jízdní řád 2021:

Všiml jsem si zajímavosti Os 5316 v 5.46 z Hlinska pojede přímo do Holic přes Pardubice. Co na tom pojede?
A na tratích jako Přelouč - HM nebo Holice - Chrudim jsou v hlavičce vlaku Wifi že by 810 s internetem? A že to není na trati 018 (Choceň - Litomyšl) tam wifi v hlavičce nemají.
Sobota, 07. listopadu 2020 - 12:59:34  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 846
Registrován: 4-2013
https://vzpravy.cz/zpravy/pardubicko/ostatni-mesta/2810/pardubick y-kraj-posiluje-ranni-vlakove-spoje

Nový pár vlaku ranní z Letohradu do HK.

Náměstek Kortyš: Tam zmiňuje něco o ubíraní spojů vlaků a autobusů o 14%, hlavně kolem poledne a víkendy....

Co to má znamenat? To se bude v prosinci škrtat? A nebo má na mysli teď ten dočasný režim letních prázdnin v autobusech a zrušení některý vlaků?
hrejzadarmo
Sobota, 07. listopadu 2020 - 16:27:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 260
Registrován: 2-2014
Úplně nový spoj to není jde jen o to že dnešní 1825/1826 jsou protaženy z Doudleb do Letohradu, aneb tak jak to jezdí do teď o víkendu, hlavní změna je v posunutí Sp1828 o hodinu déle čím bude dodržen celodenní dvouhodinový interval spěšných vlaků z Hradce do Letohradu.
Sobota, 07. listopadu 2020 - 16:36:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 847
Registrován: 4-2013
Nevím, ale připadá mi že náměstek Kortyš ví velké kulový o dopravě v kraji, hlavně že sedí na 3 křeslech v senátu na kraji a na městě...... To se nemůže věnovat 100% žádné funkci na plno... Vůbec se divím že znovu dali jako náměstka pro dopravu.....
Sobota, 07. listopadu 2020 - 17:18:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 230
Registrován: 10-2017
Vůbec se divím že znovu dali jako náměstka pro dopravu.....
Zřejmě že se zasloužil o zlepšení komfortu pro cestující vymýcení 810 z kraje, a to nahrazením ČD Leem na 024+025 a seškrtáním všech zbytných vlakových spojů, kde 810 jezdily plus jako doplněk zavedl spěšné vlaky Pardubice Hlinsko.
Sobota, 07. listopadu 2020 - 20:50:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 940
Registrován: 3-2018
juki: Pojede normálně 814. Žádná wifi v hlavičce vlaku v pracovní dny není.
Sobota, 07. listopadu 2020 - 21:15:54  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 848
Registrován: 4-2013
810.296: Ale dyť 810 jezdí ještě na chrudimské lokálce Chrudim - Moravany - Holice, Heřmanův Městec - Přelouč, občas se objeví nedávno jsem s ní jel na lokálce Pustá Kamenice - Svitavy..... Tak ještě na pár místech se vyskytuje...
Ale co si budeme povídat spěšné vlaky na trati Pardubice - Hlinsko byly potřeba.... A model co tam byl z roku 2012/2013 anyní tak si myslím že trať si spěšné vlaky zaslouží

Starý Hanák: Ale na 814 už wifi též mají ne? Já jel minulý týden spěšákem z Pardubic na Hlinsko a wifi měla.
Sobota, 07. listopadu 2020 - 21:18:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 941
Registrován: 3-2018
juki: Může být, nerozporuji.
Sobota, 07. listopadu 2020 - 21:38:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 231
Registrován: 10-2017
juki:
"810.296:
Ale co si budeme povídat spěšné vlaky na trati Pardubice - Hlinsko byly potřeba.... A model co tam byl z roku 2012/2013 anyní tak si myslím že trať si spěšné vlaky zaslouží"
To neříkám, ale na druhou stranu - bylo nutné kvůli tomu rušit autobusy a vlaky mezi Holicemi a Borohrádkem ? Jinde v republice kraj prostě uvolní prostředky a objedná nové vlaky . Ne že se pouze ,,přelívají,, kilometry , jako to dělali jak OREDO, tak Dušek , tak Kortyš . Řešení ,,buď spěšné vlaky nebo lokálky,, je trochu mimo. Jedno bez druhého fungovat moc nebude. Lokálky se bez spěšných vlaků neobjednou a spěšným vlakům naopak lokálky a místní autobusy přivezou další cestující.
Sobota, 07. listopadu 2020 - 21:43:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 232
Registrován: 10-2017
juki:
"810.296: Ale dyť 810 jezdí ještě na chrudimské lokálce Chrudim - Moravany - Holice, Heřmanův Městec - Přelouč, občas se objeví nedávno jsem s ní jel na lokálce Pustá Kamenice - Svitavy..... "
No tak to jsou už jen dvě tratě, na ostatních (Vysoké Mýto Litomyšl, Lichkov Štíty, Česká Třebová Moravská Třebová a dál, 261) už jezdí soukromník nebo ČD s dražšími vozidly, což logicky zvyšuje jejich ztrátovost. A vzhledem k přístupu kraje si myslím, že provoz na 015 i 016 mohou převzít autobusy.
Sobota, 07. listopadu 2020 - 23:13:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 849
Registrován: 4-2013
810.296:
Pochybuji, že provoz na trati 015,016 převezmou autobusy. Trať 015 už s autobusy žije spoustu let dyť z Přelouče do HM jezdí autobusová linka a žijou s vlakem dohromady dodnes.
A na 016 si myslím, že se nějak provoz udrží hlavně do Holic, ale u Holic mě překvapuje věc, že tam jezdí tolik spojů, kam do jiného města v kraji ne tam to jezdí víkendy brzo ráno i večer... Třeba taková srovnatelná Skuteč má o víkendu tak bídné spojení až by z toho člověk brečel o víkendu asi 3 páry autobusů
a 3 páry vlaků.Do Litomyšle nejezdí o víkendu nic po 19 hodině, od třebové v 19.10 poslední bus a vlak taky tak. Ale aby se zavedl od rychlíků z Třebové třeba po 22 hodině to ne. Hlavně že se vše cpe na Holice..
Ešus
Neděle, 08. listopadu 2020 - 01:28:47  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 501
Registrován: 9-2013
juki: "Vše se cpe na Holice", ale jen z jedné strany. Víkendové spojení Holic a Hradce je katastrofa, přitom Hradec je podobně daleko jako Pardubice. O autobusech v ose HK - Holice - Litomyšl ani nemluvě, ty hodně chybí. Člověk by čekal, že trojúhelník HK - Pce - Holice bude fungovat 7 dní v týdnu, ale realita Pardubického kraje je poněkud jiná, a když se konají dny bez veřejné dopravy, mohou být Holice rády, že mají vlak do Moravan a linku Rychnov - Pardubice, která je organizovaná KHK a jezdí ve 4h intervalu bez ohledu na manýry Pardubického kraje...

(Příspěvek byl editován uživatelem Ešus.)
Neděle, 08. listopadu 2020 - 08:17:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 233
Registrován: 10-2017
Juki: Skuteč by mohla být dobře obsloužena vlakem, jenže, u teoretických Os vlaků Svitavy Žďárec by o víkendech nevycházely přípoje buď na jedné nebo na druhé straně. Druhou možností se nabízí pendly Žďárec - Skuteč, které by se daly vyřešit zajížděním Os Hlinsko - Pardubice do Skutče, nebo pendlující 810 mezi Žďárcem a Skutčí, která by že Žďárce jezdila vždy po příjezdu nějakého vlaků od jedné či druhé strany (ideálně od / ke Sp Pardubice Hlinsko) .

Holice - o víkendu je hlavně na nic, že ty autobusy, když už jedou, tak souběžně s vlakem. Totéž linka Pardubice Horní Jelení přes Dašice, která v Rovni běžně potkává s vlakem , ovšem že by fungoval nějaký přestup, když je vlaková i autobusová zastávka přímo u sebe, na to zapomeňte. Zároveň je běžné, že vlak přijíždějící do Holic od Rovně a Moravan těsně nenavazuje na autobus směr Ředice, Sezemice a Pardubice.

Litomyšl - tam by v bylo dobré, kdyby vlaky v 18.39 a 20.39 z Chocně jezdily až do Litomyšle denně plus klidně něco po 22.hodině .

015 - ano jezdí i autobusy, ale ty jedou dvakrát denně v kladiva.

(Příspěvek byl editován uživatelem 810.296.)
Neděle, 08. listopadu 2020 - 08:41:46  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 850
Registrován: 4-2013
Ešus: A Holice jsi zapomněl jsou obslouzeny z HK o víkendu ale v relaci Pardubice -Holice jezdí autobus a vlak víkendy co 2 hodiny. Busy s linkou 610 a prokladem Rychnovaku a to je málo?. Ve Skutči jezdil o víkendu asi k 80% vlaku autobus do Žďarce ale Dušek vše zařízl a vše po#ral.. Já vím že v roce 2012 jezdil denně do Litomyšle i bus z Třebové po 2 hodině ráno bus ale než začla sezona tak ho zarizli bohužel ([angry]

(Příspěvek byl editován uživatelem juki.)

(Příspěvek byl editován uživatelem juki.)
Neděle, 08. listopadu 2020 - 11:10:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 994
Registrován: 6-2005
ad VYDIS a integrace MHD Pce a HK do IREDO:
Omlouvám se za pozdější reakci z důvodu nedostatku času. Domnívám se, že umírajícímu VYDISu dá "poslední ránu z milosti", pokud liberecké rychlíky vyjedou pod hlavičkou Arriva. Pak ten "systém" bude ještě méně použitelný a přívětivý a zájem o něj klesne na jednotky časových jízdenek za měsíc.

Zahrnutí MHD v Pardubicích a HK do IREDO by proto bylo více než žádoucí, ale vše začíná a končí u peněz, protože aby to bylo atraktivní pro cestující, nemůže cenově jít o pouhý součet ceny jízdenky IREDO do zony Pardubice či HK a k tomu cca dalších 13 - 20 Kč navíc za možnost pohybu v MHD po městě. Někdo (patrně kraje) by musely přispět městům za ztrátu tržeb. Navíc by to někdo musel vymyslet i tarifně, protože zonově-relační tarif se zonovým by se musel nějak sjednotit. Např. v MHD lze z Pardubic do Úhřetic dojet za 16 Kč (z karty) nebo 19 Kč (papírová jízdenka), kdežto na IREDO (např. linkou 608 či přes Chrudim) za 26 Kč. A takových příkladů různých cen na stejných relacích je více. Do toho se motá, že v rámci tarifů DP se neuplatňuje sleva 75 % pro děti, mládež a starší 65 let, zatímco u IREDO ano. Zkrátka je to tak složité, že by se tomu musela intenzívně věnovat nějaká pracovní skupina složená z lidí na krajích a obou DP (resp. i měst). Do toho vyprazdňující se městské i krajské pokladny ... No myslím, že mnoho dalších let přetrvá současný (nevyhovující) stav.
Trance 4 ever[pozor] www.mixcloud.com/LubosNovak\ 2 hot [blesk]
Již 15 let na k-repu[jidlo][kladivo]



Neděle, 08. listopadu 2020 - 11:20:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 995
Registrován: 6-2005
ad Juki: Ten vlak 5316 pokračuje z Pardubic do Holic jako 5064 už nyní (resp. v době nouzového stavu nyní ne), takže to není žádná novinka. Je to zveřejněno, protože to může být zajímavé např. pro studenty z Chrudimi do Holic.

Jinak souhlas, že spojení Holic (resp. spojení po silnici I/35 mezi HK, Holicemi, VM, Litomyšlí a Svitavami) je bídné, především o víkendu a bylo by žádoucí s tím něco udělat. Ale v současné době, kdy se veřejná doprava vylidňuje, bude každé zlepšení a přidání spojů jen velmi obtížně prosaditelné (a zaplatitelné).

Jo, v Pardubickém kraji mají výhodu obce, které leží u železnice, protože mají zpravidla spojení po celý den i týden. Tam, kde jezdí autobusy, to mají mnohem horší a to může jít o počtem obyvatel o násobně větší obce či města (např. Luže, Skuteč, Nasavrky, Trhová Kamenice), kde je především o víkendu obslužnost velmi špatná a téměř nepoužitelná pro nějaké "rozumné" cesty tam a zpět.
Trance 4 ever[pozor] www.mixcloud.com/LubosNovak\ 2 hot [blesk]
Již 15 let na k-repu[jidlo][kladivo]



Neděle, 08. listopadu 2020 - 11:33:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 996
Registrován: 6-2005
Za měsíc to bude 10 let od zastavení osobní dopravy mezi Chrudimí městem a Heřmanovým Městcem. Poslední vlaky ČD v sobotu 11. 12. 2010 zajistil motorový vůz 810.297, následně se v neděli 12. 12. 2010 na trati vyskytly zvláštní vlaky Juniormarket vedené motorovým vozem M262.0209 a přípojným vozem Bix a tím provoz nadobro skončil.






Trance 4 ever[pozor] www.mixcloud.com/LubosNovak\ 2 hot [blesk]
Již 15 let na k-repu[jidlo][kladivo]



Neděle, 08. listopadu 2020 - 11:43:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 234
Registrován: 10-2017
471015: ono jestli ve východočeském kraji nebude ,,problém,, , že IREDO narozdíl od DÚK a PID platí ve dvou krajích, tudíž jsou v něm dva základní body namísto jednoho, což je komplikovanější.

Osobně si myslím, že by časové jízdenky měly platit na krajské úrovni, tedy konkrétně VYDIS, který by byl teoreticky rozšířen i do zbytku kraje včetně všech MHD, závazkových vlaků ČD i ,,neČD,, a linkových autobusů + přeskrajské zákoutí (Ždírec, Kolín, Čáslav, Štíty, Konice, Hanušovice, Šumperk, Jilemnice, Semily apod.), neboť mají uplatnění pro pravidelně dojíždějící, kteří většinou dojíždějí do Pardubic či Hradce.
A jednorázové jízdenky, které využívají spíše náhodní cestující, bych přenechal na hypotetickém zónově-relačním tarifu IDS ČR, který by platil u všech vlaků a autobusů závazkové dopravy a u kterého by platily příplatky za MHD, jejichž nominální hodnota by činila např o 5 Kč méně, než běžná jízdenka platí, tedy např - osoba cestující z Rumburka do Opočínku dá za jízdenku (plácnu) 350 Kč a k ní připlatí 11 Kč za použití MHD po dobu 30 minut.

Co se týče tarifu DPMP - asi se shodneme, že by byly vhodné časové jednorázové jízdenky, např. do 30 minut, tedy za 16 Kč a do 75 minut, třeba za 24 Kč. Ale to je těžká utopie a hudba budoucnosti.

Jinak - krásné fotky z posledního dne provozu na ex-017

(Příspěvek byl editován uživatelem 810.296.)
Neděle, 08. listopadu 2020 - 12:08:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 851
Registrován: 4-2013
471 015 - Pěkná dokumentace z posledního dne provozu vlaků mezi Heřmanovým Městcem a Chrudimí.[ok][ok]
Je hrozné jak to letí a v prosinci 10 let od posledního vlaku.
Ale tato trať měla být si myslím zrušená dávno předtím... Jestli neměla jít do kopru s Vápenným Podolem či když se rušil úsek Chrast - Hrochův Týnec. Protože obsazenost vlaků byla nevalná již dlouho dlouho předtím a furt otáleli s jejich zrušením a v roce 2010 se konečně odhodlali. A myslím, že dnes autobusy je bohatě z Chrudimi zastoupili. A do Heřmanova Městce jezdí vlak do Přelouče. Akorát nevím její vytíženost já tam jel asi 2x vždy ve vlaku nás bylo do 4 lidi bylo v odpolední špičce ale už je to tak minimálně 5 let zpět.
Neděle, 08. listopadu 2020 - 14:29:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1708
Registrován: 12-2007
Pochybuji, že provoz na trati 015,016 převezmou autobusy.

Nastává tu jeden podstatný problém: ETCS. A na tuto trať není (i kvůli stavu tratě HM - Chrudim) možné nijak navážet vozidla.

016 je naopak řešitelná. Byť o smysluplnosti provozu v úseku Chrudim - Moravany mám značné pochybnosti.
Neděle, 08. listopadu 2020 - 14:44:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 740
Registrován: 10-2011
Systém IDS IREDO je relativně komplikovaný, zejména co se týče přestupních a časových jízdenek, a to nejen pro cestující.
Někteří řidiči, zejména na dálkových linkách, s tím mají problémy a neumí správně nastavit čtečku karet, aby se zaevidoval přestup. Několikrát se mi stalo, že při nástupu do navazujícího spoje to řidič vzdal a po předložení dokladu z prvního spoje to nechal být.
Ale dostalo mě, když mě průvodčí přesvědčoval, že na jednoduchou jízdenku pro cestu tam můžu jet i nazpátek. Nastupoval jsem na zastávce bez pokladny a přihlásil se o jízdenku na BČK IREDO. Byl jsem tedy překvapen, když mě průvodčí vysvětloval, že podle jeho čtečky mi jízdenka platí i nazpátek (stihnul jsem jet zpět v rámci časové platnosti jízdenky tam, kterou jsem si na kartu koupil v autobusu).
Neděle, 08. listopadu 2020 - 14:57:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 290
Registrován: 8-2013
Štrůdl z Litomyšle...[vypravci]

Neděle, 08. listopadu 2020 - 15:54:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 852
Registrován: 4-2013
Jis: Úsek Chrudim - Moravany OREDO prý nechávalo z toho důvodu, že jeden pár vlaku byl vytížen silně a že by to nepobral autobus, a také prý kvůli obci Bořice. Kam se do uliček snad autobus nevejde. A myslím, že historicky do Bořic snad autobus nikdy nejezdil, jen do její místní části Podbor.

Jako výmluva že do Heřmanova Městce nebude moci navážet vozidla kvůli ETCS taky to by skončilo 80% takových to tratí... Podobná trať je Choceň - Litomyšl nebo Česká Třebová - Lanškroun, kde jen kousínek vede mimo koridor asi 3km. Hovořilo se o nějaké vyjímce pro tyto lokálky..
Neděle, 08. listopadu 2020 - 20:12:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 235
Registrován: 10-2017
juki:
"Jako výmluva že do Heřmanova Městce nebude moci navážet vozidla kvůli ETCS taky to by skončilo 80% takových to tratí..."
O to právě jde ale. Podle mého názoru se nenápadně usiluje o to, aby kromě hlavních tratí nic moc nezbylo.

Trať Chrudim-Moravany - v kladiva je vytížena poměrně dost, občas by to chtělo možná i vlek, ale o víkendu je to na mikrobus.
Neděle, 08. listopadu 2020 - 20:22:49  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1473
Registrován: 1-2006
Jis:

S ETCS to není tak horké. Zatím, co vím, je představa, že u zaústění tratí s rychlostí do 60 km/h by přístup do stanice s výlučným provozem bez ETCS mohl být, byť za cenu nějakých výluk cest v zařízení, stejně jako budou u posunu. Mnohem zajímavější toto bude v úseku Pardubice - Rosice, který by pod ETCS mohl být 2024, tedy ve výlučném provozu 2029, ne-li dříve.

Přístup na trať? Prostě to mašina s ETCS přetahá jako vozy. Nebo se domyslí jak deponovat a zbrojit v některé ze stanic na trati. Předpokládám, že pokud dopravce nebude mít mašinu vlastní, budou na to na dráhu pořízeny/zasmluvněny stroje erární.

Ono ale spíš to dopadne tak, že se na vozy, které to umožní, po prvních letech, kdy budou všichni zaskočeni že to tady budou potřebovat taky, ETCS doplní, a u těch, které to neumožní, bude náhrada novým strojem, který ETCS má automaticky. Jen se tím vyslyší touhy těch, kteří si přejí, aby ty stroje už byly z běžného provozu pryč + nahrazeny něčím modernějším...

Neviděl bych v tom takový problém technicky. Že to ekonomikou pak pro kraj bude o něčem jiném, a že pravděpodobně začne škrtat (např. přímé spoje PCE - HM) minimálně na dobu, kdy ta vybavená vozidla nebudou dostupná, je druhá věc. Myslím si, že s linkovým vedením výlučný provoz dočasně celkem drsně zamíchá. Zvlášť bude-li se šířit se stavbami na PCE - HK, HK - Choceň, HK - VOsek ap..

Prostě, jsou před námi změny. Jedna vlna od 2025, další cca 2029 nebo podle toho jak se budou stavby stavět... Změny, na které budou muset objednatelé reagovat. Zněny, kde budou ve výhodě řady, které nejsou z minula upravovány stylem každé vozidlo jinak. Viz různé přednášky z konferencí dostupné na netu. Změny, které vyženou muzejníky do rezervací.
Neděle, 08. listopadu 2020 - 20:36:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 997
Registrován: 6-2005
Práce v Pardubicích se soustředí především na 4. nástupiště, kde roste pilíř pro lávku a dále do prostoru "za Lidlem" a u podjezdu 17. listopadu, kde byly pokáceny i zbývající stromy. Rovněž mizí skalka s klečemi na západ od 2. nástupiště. Postupně na různých místech přibývají patky pro sloupy:







Trance 4 ever[pozor] www.mixcloud.com/LubosNovak\ 2 hot [blesk]
Již 15 let na k-repu[jidlo][kladivo]



Neděle, 08. listopadu 2020 - 20:51:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13836
Registrován: 8-2004
Vhd_sl:
"Že to ekonomikou pak pro kraj bude o něčem jiném, a že pravděpodobně začne škrtat ..., je druhá věc."
Ale o tom to je!
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Neděle, 08. listopadu 2020 - 21:03:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2686
Registrován: 12-2009
Když koukám na ty Pardubice, bude prosím to avizované 5. nástupiště. Nedávno jsme s kolegou přemýšleli, co by se k němu dalo nějak logicky brát za soupravy a napadly nás jen končící (pauzírující) osobáčky z tahu? Nebo mi něco uniklo? Hlavní problém vidím po te diskuzi, že je krátké. Třeba na postavení nočního (obratujícího) rychlíku nebo pro takové event. využití.


Děkuji moc..
Upozorňujeme cestující, že vlak nebude opožděn!
Ešus
Neděle, 08. listopadu 2020 - 21:12:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 502
Registrován: 9-2013
Venda Voltr: Tohle je zajímavé. V tarifu totiž není ani slovo o tom, že by cestující měl jet nějakou logickou cestou z A do B, jízdenka prostě platí v daných zónách po daný čas. Vzniklo tím takové právní vakuum. Kdyby existoval předprodej nebo online prodej, dalo by se koupit jízdenku Holice - HK a jet na ni třeba Zámrsk - HK. Nebo si koupit měsíční jízdenku České Meziříčí - Zaloňov a dojíždět s ní denně Náchod - HK. Cenově by cestující hodně ušetřil, ale otázka je, co by na to říkal personál ve vlacích a autobusech. :-)
Neděle, 08. listopadu 2020 - 21:18:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1474
Registrován: 1-2006
Hroch:

Nikdo nevíme jak se objednatelé dopravy zachovají. Je to ještě minimálně volební období daleko a je dost pravděpodobné, že to bude i předmětem krajské předvolební kampaně v roce 2024, ale do té doby se může stát spousta věcí. Výrobci nestíhají, obnova vozového parku nejde podle představ... Nějaký odklad asi bude, něco se dočasně vyřeší tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Teď jsou věci s tím spojené pouze nepodloženými úzkostmi.

Zas v hlavách šotoušů to může rozproudit zajímavé kombinace. Např. nedostane-li se kvůli ETCS hydra z Náchoda za Týniště, nevznikne nová trasa Sp Náchod - Letohrad? Nebo nebude v Týništi spojování s něčím, co ETCS má, aby to dovezlo do HK? Dojde díky ETCS k věcem jako Os Rychnov - Městec Králové s novými a třeba i hybridními vozidly? Nebo nebude provoz Pardubice - HK po nějakou dobu izolovaným s ukončením vlaků od severu v HK jako v baště držící stav bez ETCS? [happy] Proti tomu je to, zda se bude jezdit PCE - HM nebo PCE - Holice bez přestupu, banalitou. [happy]

Ještě je čas. V příspěvku mi šlo spíš o narovnání informace, že bez ETCS se něco na trať nedostane. Dostane, jen bude složitější logistika + přechodně to, co se dnes jezdí bez přestupu, bude s přestupy.

Zajímavější, a bolestivější, bude podle mého názoru škrtání v rámci úspor spojených se situací s koronavirem. Nástup ETCS jen prodlouží stav, kdy se nebude zahušťovat.

Honnzok:

Není tak krátké. Na 200 metrů se vejde leccos, co uvolní hranu pro delší na 4.nástupišti. Smysl je zejména v okamžiku, kdy je omezení v sudé skupině, kde má hlavní tah jen tři hrany. Některé postupy stavby tak budou a nástupiště, až k němu bude dopravní program a podchod, výrazně zjemní omezení, která budou bez něj. Pak to, co píšete - vyzdvihl bych zde to, že ke 4.nástupišti se dá na východním zhlaví dostat jen přes kolej 1a, což na nástup vozů z depa není to pravé ořechové. Plus, pokud by se časem přeci jen podařilo něco na Chrudim přes průmyslovou zónu, což na rozdíl od doby přípravy Pardubic, už nerealizovatelně vypadá, mohly tam končit zrychlenky nevejdoucí se na severní kolej Ostřešanky.
Neděle, 08. listopadu 2020 - 21:31:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 741
Registrován: 10-2011
"Jízdenka jednoduchá
a) opravňuje v době platnosti na ní uvedené k jedné jízdě z výchozí do cílové Zóny, pro které byla vydána,..." - SPP IREDO. Ono asi když to někdo psal, tak ho nenapadlo, že se v tom někdo bude rýpat [happy] . Ale teoreticky kdyby si někdo koupil Hradec - zóna dražší než Pardubice, tak by teoreticky mohl jet HK - Pardubice tam i zpět, protože ještě vlastně nedokončil první cestu a nepoužil dražší zónu. Když mám HK - Pce a dojedu do Pce, tak jsem vlastně cestu dokončil. Ale systém to očividně asi nepozná.
Ono je k tomu možné ještě jedno vysvětlení - nastoupil jsem v Semtíně a stihl ke mně dojít dost rychle, tak možná měl ještě nastavenou zónu 600 a napsalo mu to, že má jízdenka platí, ale třeba si nevšiml, že jen v rámci 600.
Kdysi jsem tady o tom myslím psal, že díky podobným věcem se dá cestovat MHD v Rychnově fakticky zdarma určitý čas, když tam člověk přijede odjinud. HK - Rychnov stojí stejně, jako HK - Vamberk, takže vlastně MHD Rychnov - Vamberk je zdarma.
Tohle všechno je ale vázáno na BČK, kterou ne všichni mají. Druhý faktor již byl zmíněn, a to nutnost hádat se často s vlakovým personálem/řidičem. Navíc jak jsem psal, řidiči na dálkových linkách se čtečkou občas bojují a pak chtějí vidět papír a tam by to 100 % neprošlo.
Tohle je ale všechno důsledek toho, že ten tarif je "hodnej" a nejsou tady žádné nadzóny a podobné věci, známé z jiných zónově-relačních tarifů.
Pondělí, 09. listopadu 2020 - 19:35:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 891
Registrován: 3-2009
Sp Náchod - Letohrad
Tak to by bylo opravdu velmi nešťastné, hlavní přepravní proud je v ose od HK na Týniště, a to velmi výrazně.
Ta dráha se jednou těmi předpisy zadusí. Bude sice naprosto bezpečná, ale pro cestující nepoužitelná, takže nebude nic jezdit. Ale mnozí budou jistě spokojeni, jak té dráze pomohli (nenarážím na nikoho konkrétního).
Pondělí, 09. listopadu 2020 - 19:38:12  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 892
Registrován: 3-2009
Tohle je ale všechno důsledek toho, že ten tarif je "hodnej" a nejsou tady žádné nadzóny a podobné věci, známé z jiných zónově-relačních tarifů.
Lidí, kteří by to obcházeli, je naprosté minimum. I když to tohle minimum lidí skutečně udělá, nic zásadního se nestane. Rozhodně lepší, než aby ten tarif byl složitý.
(A když už na to někdo přijde, tak by to nemusel nikam "veřejně" psát - tak akorát radí ostatním, aby to dělali => bude to dělat více lidí => bude se to muset ošetřit => zase to bude složitější)...
Pondělí, 09. listopadu 2020 - 21:02:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13837
Registrován: 8-2004
Vhd_sl:
Tak ve světle toho, jak právě výrobci nestíhají, mi ten časový horizont vůbec nepřijde tak vzdálený.

A v dlouhodobém horizontu udržitelnosti provozu na 015, 016 (a spoustě dalších) "dočasné vyřešení" na věci nic nemění.
Ano, i čínská viróza poznamená hospodaření krajů. Ale tím spíš může být tendence nahrazovat výrazně zdražující drážní dopravu (vlivem ETCS) autobusovu dopravou. Což povede k zajímavému paradoxu ve zvyšování bezpečnosti.
"... a protože dobrých zpráv je čím dál tím míň, je třeba horším zprávám dávat úsměvná hesla." (S tebou mě baví svět)
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá." (Jan Werich)
Pondělí, 09. listopadu 2020 - 21:23:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1475
Registrován: 1-2006
Rosťav:

Pak by se mělo počítat s tím, že pokud ministerstvo rozhodne, že se půjde stavbou rovnou do výlučného provozu (zrovna u staveb VOChoc je to rozumné řešení), budou na to potřeba buď vybavená vozidla nebo záložní řešení. A to je ta pointa, která je aktuální, ač je to o volební období dál. Ne strašení tam, kde technické řešení je (Jis).

Hroch:

Ano.
Pondělí, 09. listopadu 2020 - 22:20:59  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 237
Registrován: 10-2017
Ta dráha se jednou těmi předpisy zadusí. Bude sice naprosto bezpečná
O té bezpečnosti bych pochyboval.

ETCS - zbytečně drahá hračka. Takové PZB umí prakticky totéž, ale je to levnější a funguje to již přes 50 let. Prostě co mají Němci levně, mi musíme mít draze.
Pondělí, 09. listopadu 2020 - 22:46:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1709
Registrován: 12-2007
Vhd_sl: Ale já přece nerozporuju, že technické řešení je. Jen to jaksi stojí peníze, které (když jsou) je vhodnější využít jinde.

A představa, že se v nočních hodinách vypravuje nějaký Sv s lokomotivou vybavenou ETCS, aby posbíral vláčky z lokálek, je finančně trochu drahé, nemyslíte? (vzhledem k užitku, který to hoblování lokálky přináší).

A ono je docela dost věcí, které byste musel na každé lokálce zajistit. Pro začátek třeba čerpačku.

A další věc: Ono těch odříznutých lokálek až tak moc nebude...
Namátkou 238 dojede dle aktuálního plánu bez ETCS až do Pardubic, 016 koridor v Moravanech bez ETCS taky překříží.

V konečném důsledku to bude dle mého názoru znamenat následující:
1) Minimalizace počtu vozidel v systému (a navýšení jejich proběhů)
2) Změna koncepce vedení linek
3) Rozkouskování sítě bez ETCS na větší či menší celky, v rámci kterých bude možné jezdit bez ETCS, ale s tím, že do jiných oblastí se bez ETCS nedostanete. A rámci každé takové oblasti bude vhodné zajistit vše potřebné pro provoz (zbrojení, údržbové zázemí,...).
4) No a pak jsou tu ty samostatně zaústěné lokálky. Tam dojde k přehodnocení, zda dává smysl zachovat provoz (s nějakým tím přetahováním), nebo se daná lokálka povýší lepšími vozidly (s ETCS) a možná i přímými spoji někam do většího města, nebo se prostě osobka zastaví.
Ythomas_ct
Úterý, 10. listopadu 2020 - 00:04:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2982
Registrován: 10-2009
Ad 810.296:

Takové PZB umí prakticky totéž, ale je to levnější a funguje to již přes 50 let...

...a proto ho Němci budou do budoucna nahrazovat ETCS (zřejmě L1LS) a kromě toho je to u nás nepoužitelné (důvody: chybějící prokluzové vzdálenosti a pak taky taková drobnost jako aktuální evropská legislativa). Samozřejmě to nepopírá tvrzení, že ETCS je drahá hračka...
Úterý, 10. listopadu 2020 - 07:02:38  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1476
Registrován: 1-2006
Jis:

Promiňte, ale Váš pohled vnímám jako prvotní vyplašení objednatele/dopravce, že bude něco jinak.

Bude změna. Změna, vyžadující úpravu logistiky a omezující ve vymýšlení, pokud za každou cenu trváte na stávajícím nevybaveném vozovém parku, aby to bylo co nejlevnější. Místo vyplašení je ale na místě spíš konkrétní plán co s tím dělat.

Ono je to úměrné tomu, jako byste pro každou lokálku vybral jiného dopravce, pouze s tím, že nejezdí po koridoru ale pouze vstupuje do stanice na koridoru. Zbrojení si zajistí sám, do Pardubic kvůli tomu tahat nebude.

Aktuální plán obsahuje výlučný provoz na koridoru. Ale musíte koukat dál. ETCS bude instalováno s dokončením staveb, kde nechceme/nemůžeme jezdit do 100 km/h, a není jiná možnost, než vyhlásit přechodné období s dokončením stavby. Tudíž 238 do Pardubic nejdéle do 2029. Pak už s obtížemi a po stavbách upravujících návěstění (viz konference) už ne. Křížení koridoru, za určité konfigurace kolejiště, bez problémů. Ale co bude v HK po nástupu ETCS, z toho mám vážné obavy...

Nerozumím proč jezdit zbrojit (nebo proč obecně tahat vozidla do velkých měst na zbrojení) v nočních hodinách. Stahují se vozidla vypomáhající ve špičkách, netuším proč byste měl mít zájem platit víceméně režijní jízdy jako dopravní obslužnost. Ostatní máte tam, odkud potřebujete ráno vozit lidi do center. Předpokládám, že není problém jezdit zbrojit v dopoledním sedle, pokud je nezbytně nutné tahat vozidla do Pardubic jen kvůli zbrojení. Za určitých okolností se to dá přivázat na Os výchozí z Přelouče na Pce a podobně. Pouze je to logisticky náročnější.

ad. 1) Je v zájmu objednatele. Postupným doplňováním nových vybavených vozidel na těch lokálkách bude dost záloh - vozidel, která jsou jinde k ničemu.

ad. 2) Ano. Buď vybavíte vozidla, tzn. budete po dopravci požadovat teď, aby k termínu výlučného provozu měl čím jezdit, nebo zavedetre přestupy.

ad. 3) To je to samé jako by to jezdilo více dopravců. Nic nového.

ad. 4) To je rozhodnutí objednatele. Předpokládal bych, že dopravci, kteří budou mít nevybavená vozidla, nebudou hned šrotovat nebo prodávat, čímž vznikne přetlak nabídky na výkony nevybavenými vozidly s vlivem na cenu výkonů v konkurenčním prostředí. Druhou věcí je, že jde pouze o přechodné období, kdy bude objednatel, např. z finančních důvodů, tolerovat nevybavené vozidlo.

Neviděl bych to tak černě. Chápu rozladění z toho, že to bude muset být jinak a bude to muset být organizačně náročnější (a tím i dražší) než se podaří vybavit vše, ale prostě je to tak.

Pokud to budeme mít na většině vozidel, otevírá to možnosti ke zvyšování bezpečnosti na lokálkách nějakými lite zařízeními na bázi ETCS, čímž se pak dá eliminovat chyba lidského faktoru i tam. Možnosti v oblasti dalšího rozšíření automatického vedení vlaku (a následně třeba i provoz bez strojvedoucího ap.) i na tyto tratě ani nezmiňuji.

Chápu, že vám to dělá problémy, ale je to realita. Finance si budete muset dohodnout se státem. A domnívám se, že o to tu jde zejména. Neřešitelné situace, kvůli kterým by se musely zavírat lokálky, ale nasazením ETCS nevznikají.

Samozřejmě jinak jsou na tom nostalgici, které to vykazuje mimo síť s ETCS, která postupně poroste. Ale to je jiná kapitola.

Větší problém spojený s ETCS vidím v tom, že nám lokálky v koridorových stanicích možná budou plnit předjízdné koleje odstavenými vozidly. Ne vždy jsou na to ty stanice konfigurací připraveny.
Úterý, 10. listopadu 2020 - 09:56:42  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1710
Registrován: 12-2007
Ale já nikoho neplaším. V ani jednom příspěvku jsem nenapsal, že to je špatně. Pouze konstatuju důsledky zavádění výhradního provozu s ETCS.
Úterý, 10. listopadu 2020 - 10:45:56  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 773
Registrován: 10-2010
Tak v jízdním řádu SŽDC (031, 030) ani ve vyhledávači IDOS není uveden paznak, že v rychlících Arrivy budou platit také jízdní doklady IDS.
Úterý, 10. listopadu 2020 - 11:50:55  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5093
Registrován: 3-2004
A ono je docela dost věcí, které byste musel na každé lokálce zajistit. Pro začátek třeba čerpačku.

Tisíce traktorů, bagrů, ještěrek, nakladačů a další havěti ve fabrikách, lomech a staveništích dneska tankují tak, že k nim přijede mobilní čerpací stanice. Proč by to nešlo na železnici?
Úterý, 10. listopadu 2020 - 17:17:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 13162
Registrován: 8-2012
Proč by to nešlo na železnici?
Na železnici by to šlo (oranžový kontejner u konce nádražní budovy je "benkalor" s dvouplášťovou nádrží na naftu a zbrojily z něj motoráky GWTR).
Na Dráze by to ovšem nešlo, protože se to tak nikdy nedělalo, ještě nic nepřišlo a stejně by to bylo na hovno.
電車オタク
Úterý, 10. listopadu 2020 - 17:43:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1477
Registrován: 1-2006
Jis:
"Nastává tu jeden podstatný problém: ETCS. A na tuto trať není (i kvůli stavu tratě HM - Chrudim) možné nijak navážet vozidla."

Vím, že jsem za hnidopicha, ale tahle věta může v člověku, který o ETCS nic neví, iniciovat naprosto přesnou (a u "zachránců lokálek" totálně poplašnou současně) představu.
(Vím, že je vytržená z kontextu, ale ne všichni zaznamenají celou diskuzi.)
Ešus
Úterý, 10. listopadu 2020 - 22:06:13  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 503
Registrován: 9-2013
PZB je bodový zabezpečovač, takže v našem prostředí by to byl krok zpět se všemi důsledky na provoz.

Celá tahle diskuze mi nedá než reagovat na všeobecnou situaci, do které jsme se v Evropě v posledních letech dostali. Když se podíváte o 150 let zpět, sekaly se všude nové železniční tratě, jak to jen šlo. Vznikající systémy MHD byly až někdy do 2. světové války bez dotací nebo jen s minimálními dotacemi. Zvládaly se skutečně náročné projekty jako přerozchodování tramvajových sítí, později například přechod z kladky na pantografy nebo monumentální přestavby tramvají na Stadtbahny v Německu. Neříkám, že všechno z toho je správně. Ale byla to nějaká etapa vývoje.

Dnes? Němci po dlouhých letech průtahů otevřeli letiště BER zdražené o několik mld. EUR, a to stavěli jen budovu terminálu. Zahloubené nádraží Stuttgart21 ani v době otevření nebude respektovat potřeby současné železniční dopravy. A u nás jsme rádi, že jsme si postavili novou trať na letiště v Mošnově, asi 2 km tramvajových tratí v Praze za posledních 15 let a pár nových stanic metra. Na investice (s výjimkou kanálu DOL) v zásadě nemáme a musíme žádat o dotace z EU. Při pohledu na projekty typu "odstranění propadů rychlosti" nebo výměnu dvou výhybek na napojení 238 do 031 před mostem přes Labe je každému jasné, že z prostředků EU financujeme i zanedbanou údržbu. Cena roční jízdenky MHD v Praze je dlouhodobě zafixovaná, přičemž náklady rostou a město si takový luxus může dovolit jen proto, že v poslední době moc nestavělo.
V dnešní době jsme prostě rádi, že vůbec získáme peníze na provoz, natož abychom do něčeho investovali. Každý znevýhodněný segment (VHD, železniční nákladní doprava, Babišovy sociální slevy) se brutálně dotuje, místo aby se více zpoplatnil protipól (auta, letectví, kamiony). Tohle je opravdu neudržitelné a celá ta interaktivní mapa SŽ s VRTkou do Brna v roce 2033 a optimalizací (zdvoukolejněním) v podstatě celého úseku Choceň - VO - Ústí - Cheb kolem roku 2028 mi přijde jako úplný úlet, když vidím současné tempo výstavby a také stav veřejných financí (bez ohledu na covid).
Úterý, 10. listopadu 2020 - 22:53:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 23270
Registrován: 5-2002
810: Prostě co mají Němci levně, mi musíme mít draze.
Ano, to, co si Němci pořizovali dlouhá desetiletí průběžně, bychom měli při překotném pořizování od nuly draze (a v dnešní době k ničemu).
A úvaha, že "v ojetině z Německa PZB prostě je", je taky zavádějící, protože analogicky platí, že "v dnes pořízeném novém vozidle ETCS prostě je".
Zakažte tužky! Zanechávají uhlíkovou stopu...!