Diskuse » Archiv 2020 » Automobily, lodě a letadla » Youngtimery » Archiv diskuse Youngtimery do 01. 07. 2020 předcházející | další

Archiv diskuse Youngtimery do 01. 07. 2020

dolů
   autor příspěvek
transit01
Neděle, 31. května 2020 - 22:01:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2799
Registrován: 9-2012
M3
Neděle, 31. května 2020 - 22:31:33  
Neregistrovaný host
Jaký máte názor na pneumatiky u těch našich aut? Já teď po 2 letech vyměnil historické protekrory OR34 za moderní Barumky Brilantis2 a jsem rád - auto sedi výrazně líp, jistější řízení a hlavně bezpečnost - už se nebojím je rychleji (100). Ale zase už to nemá ten retro vzhled.
M3
Neděle, 31. května 2020 - 22:35:05  
Neregistrovaný host
A jinak koukam, ze je je tady pár východočechů :-) moskvič sraz v Bohdanči je proslavený
Pondělí, 01. června 2020 - 00:27:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4015
Registrován: 3-2005
Tahle Sierra se asi před dvěma týdny objevila v jedné ulici v Sezimově Ústí a od té doby tam stojí. Zajímavá je i zřejmě původní SPZ odhadem z půlky osmdesátek (naše bývalá rodinná Škoda 105 z cca stejné doby měla TAC 75-22).
Jef
Pondělí, 01. června 2020 - 09:15:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5955
Registrován: 5-2002
No vida, to ona se asi občas prostě takhle někde zjeví... před pár lety stála snad několik týdnů na takovém nic extra místě v Praze:
transit01
Úterý, 02. června 2020 - 18:26:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2801
Registrován: 9-2012

George
Neděle, 14. června 2020 - 14:13:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1683
Registrován: 5-2002
Kolegové, nevíte někdo co je to za káru?

Zdroj:FB
Neděle, 14. června 2020 - 14:24:36  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1284
Registrován: 12-2011
Opel Manta A (1970-75)
George
Neděle, 14. června 2020 - 17:53:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1684
Registrován: 5-2002
Díky [happy]
transit01
Pondělí, 15. června 2020 - 07:29:21  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2806
Registrován: 9-2012
Pražští určitě znají.

-OndraS
Pondělí, 15. června 2020 - 14:54:50  
Neregistrovaný host
Ta fotka s Mantou je paráda (já prvně myslel že to je Rekord Coupe, ale ten má jinej ksicht). To určitě tehdy nemohlo být běžný auto.
Pondělí, 15. června 2020 - 15:16:41  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7578
Registrován: 3-2007
Podľa tvaru prednej špz to bude čerstvý export z NSR.
Jef
Pondělí, 15. června 2020 - 16:10:14  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 5961
Registrován: 5-2002
To určitě tehdy nemohlo být běžný auto

Přemýšlím, jestli jsem takovou Mantu někdy viděl na českých značkách. A řekl bych, že snad ani ne... ani nejstarší Ascony A jsem vlastně v dětství vůbec neznal a žádnou si nevybavuju, i když Kadetty a Rekordy různých generací občas k vidění byly. A z Ascony B byla počátkem devadesátek velmi oblíbená ojetina a bylo jich dost, i Manty B byly, ale ty nejstarší generace si vážně nevybavuju.

Jinak zajímavá fotka ze starých Holešovic... zřejmě z doby bourání starých uliček a výstavby prodlouženého metra C, kdy byla tamní tramvajová trať delší dobu mimo provoz (takže se na ní klidně parkuje...).
George
Úterý, 16. června 2020 - 10:29:11  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1685
Registrován: 5-2002
Nejsem propagátorem FB ale tohle je na něm super, že se objeví fotky zcela neznámé.
Tohle je odsud.
Úchvatné fotky jsou také zde nebo zde

Fotografie by měla být z roku 1982, to ta Manta byla relativně nová. Jestli ty barvy na ní jsou originál, tak by měla být žluto/černá. Možná návštěva nebo dárek.[happy]

A jinak co se týče dovozu jakýchkoli aut, tak dovézt se dalo leccos, horší to bylo se servisem. Málokterá automobilka měla servisy i ve východním bloku. V roce 1991 mi spolužák nabízel Citroen DS 19 za odvoz. Mělo to špatnou hydrauliku zvedání, patrně ty baňky. V 91 neřešitelný problém, takže to auto jsem pochopitelně odmítl. Dnes otázka 2-3 e-mailů.
Proto byly tehdejší káry dovezené ze západu časem dost dobastlené. Ostatně v elektronickém časopise Veterán je leccos naznačeno. Kupříkladu pokud vzpomenu mého Chryslera (a ten tu měl několik servisů) tak přední lampa - nová originál 6000,-, nebo tam pasovala z RoMANa (Bosch, Hella) nebo se nabastlila ze Škody 105, 200,-Kč? Spojkové prasátko, originál 2500,- z žigulíka 100,- (ovšem chtělo to hodně síly při šlapání na spojku). Atd....
Tím chci říci, že se tu třeba pár exemplářů objevilo ale stejně rychle i zmizelo. Nehledě na to že to jelo úplně jinak než 90% tehdejšího vozového parku, čímž pádem spousta těhto aut skončila totálně zbořená po nějaké rychlejší jízdě. Podobně jako když K.Gott takhle "rozesmál" svou Alfu.

Apropos, ta skončila jak? Dneska by to byla svým způsobem rarita.
Pajzák
Úterý, 16. června 2020 - 10:43:26  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 3930
Registrován: 6-2015
George:
"Proto byly tehdejší káry dovezené ze západu časem dost dobastlené. Ostatně v elektronickém časopise Veterán je leccos naznačeno. Kupříkladu pokud vzpomenu mého Chryslera (a ten tu měl několik servisů) tak přední lampa - nová originál 6000,-, nebo tam pasovala z RoMANa (Bosch, Hella) nebo se nabastlila ze Škody 105, 200,-Kč? Spojkové prasátko, originál 2500,- z žigulíka 100,- (ovšem chtělo to hodně síly při šlapání na spojku). "
Tak ono se stačí podívat na Kubu, že.[happy]
George
Úterý, 16. června 2020 - 19:22:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1686
Registrován: 5-2002
Svým způsobem ano. Jen s tím rozdílem že jim nic jiného než bastlení nezbylo, bo neměli žádnou vlastní automobilku a díky embargu nemohli nic, co by chtěli, dovézt. Takže udržovali a udržují při životě i to, co by všude jinde šlo už dávno do hutí. I když roubování dílů z amerik do východoevropských vozů a naopak, ukazuje na zcela šílené a netušené rozměry kutilství a bastlení.[happy] Slabý odvárek toho byly v čechách ameriky se zadními světly z tramvaje T3, či Opely se světly ze Škody 100, v ČR k vidění ještě kolem roku 2000. Kolega PK sem kdysi dával nějaké fotografie.[happy]
U nás byla možnost si koupit poměrně dost různých typů a značek vozů. Když měl člověk dost peněz mohl si vybírat. Když neměl moc peněz, zato dost šikovnosti, bastlil. A kdo neměl ani to ani to dojížděl vraky, případně si něco postavil.
Chryslel by se dal vzkřísit, ale když jsem si spočítal že bych do něj nasypal cca 80.000,- za nové originální díly (nebo bych bastlil za cca polovinu) a měl bych pořád starou káru z roku 73 , tak jsem raději za 60.000,- koupil Scorpio z roku 91. I co do spolehlivosti byl znát podstatný skok dopředu.

(Příspěvek byl editován uživatelem George.)
Bastl
Středa, 17. června 2020 - 09:34:50  
Neregistrovaný host
Pánové, to bastlení v 70. a 80. letech se netýkalo jen západních vozů. Z dětství znám spoustu případů, kdy na Škodu 1000/1100 MB byl instalován předek nebo zadek, popříadě předek i zadek (blatníky, čelo, kapota) z řady Škoda 100/110. Mám zato, že to dokonce bylo ve své době považováno za povolenou výměnu, však ona Š 100 je pouze facelift Š 1000 MB.
Dělo se tak jednak kvůli nedostatku plechařiny na Š 1000 MB a také proto, že opticky přijížděl současný automobil (Š 100), protože embéčko už bylo jak červený hadr pro býka - a policajti rádi zastavovali stará auta a prudili s kontrolou technického stavu.
Samostatnou kapitolou byl opačný postup - na Š 110 R instalovaný čumák z Š 1000 MB. Erko vypadalo mnohem "poršáčtěji" a vizuelně se přibližovalo ikonickému a nedostupnému stroji Porsche 911. Já jsem takových aut potkal asi 10 za život a moc se mi ta dobová úprava líbila. Co by na to dnes řekli veteránisti? Byla to dobová a ne úplně exotická úprava...
Středa, 17. června 2020 - 10:16:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2218
Registrován: 10-2007
Veteránisti by řekli, že jestli k tomu je dobová dokumentace (alespoň kolekce dobových fotek toho konkrétního auta ze 70. a 80. let), tak to teda zachovej a nenič dobovou vrstvu. Pokud je to ale nedokumentované, opírá se to jen o vyjádření anonymního internetového diskutéra “že se to tak dělalo”, nejspíš jde jen o produkt zlaté éry českého tuningu před dvaceti lety a koupil sis bolení hlavy. Pokud to tak prostě chceš, protože se Ti to líbí a nemůžeš si pomoci, nechoď se ptát veteránistů, jdi spíš konzultovat za Davidem Černým, protože jsi asi duší provokující výtvarník-performer.
George
Středa, 17. června 2020 - 12:02:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1687
Registrován: 5-2002
Bastl: jen opravím předek Š1000 MB zadek Š 100. Málokdo uměl pěkně předělat předek (problém s rezervou). Časem se předělávalo zpět protože zadní světla byla z 1203 zatímco stovková se pak přestala vyrábět. Zadek byly 2 blatníky, čelo, víko motoru. Mě to trvalo cca 2 h s cigaretou v ústech.[happy]
Risan: erko s předkem z 1000 MB se bastlila až po revoluci, kdy se lidi houfně zbavovali starých škodovek za pár šušní.
Nevypadalo to špatně, pokud to někdo nepřeplácal.




U všech erek byl standartní postup: nové auto, jsme na to opatrní je to funglovka.
Druhý majitel, no je to ojetina ale ještě to jde. Třetí majitel, na to ježdění po vesnici to stačí. Čtvrtý majitel, je to starej křáp ale mladý tuner se na tom vyřádí.Tady je možnost úmrtí vozu, protože díky křídlům a tuningovým doplňkům to jede jak blázen, ale řidič je začátečník. Bohužel zároveň závodník. [happy] Pátý majitel, koupil jsem to na součástky, aha ono to roste v ceně bude z toho veterán. Tak asi takto.
Jinak překvapilo mně toto. Sice to určitě není originál protože originály byl červené a oranžové, ale jinak pěkné.
odkaz


No a pak přijde tohle [sad]

(Příspěvek byl editován uživatelem George.)

(Příspěvek byl editován uživatelem George.)
Bastl
Středa, 17. června 2020 - 18:07:56  
Neregistrovaný host
Rišane, klid. Žádného veterána nevlastním a vlastnit nehodlám. Éru 70. a 80. let jsem zažil, George to popisuje přesně. Potvrzuji, že předělaných zadků 1000 na 100 bylo hodně, komletních předělávek (zadek a předek) bylo výrazně méně. Příšeru s předkem 100 a zadkem 1000 jsem viděl jedinou, bylo to neuvěřitelně ošklivé.
Jestli se Erka "zporšákovávala" až po převratu, to si nepamatuju, měl jsem v tu dobu jiné starosti. Pokud auto vypadalo jako modré a červené Erko na prvních dvou fotkách od George, tak to je přesně ono - pohledné auto. Ostatní kusy jsou naprosté zvrácenosti.
Prověřím u kamaráda, který dlouho Erko (v původním stavu) vlastnil - jsem přesvědčen, že modré Erko VB mi ukazoval na fotce ve starém (dobovém) Světě motorů.
Odkaz Georgeho na žluto-bílé Erko VB jsem si přečetl. Důkaz o této vizáži v článku není, jen pouhé tvrzení. Nikdy jsem o ničem takovém neslyšel, ale to neznamená, že tak Erko vypadalo/nevypadalo.
Třeba někdo podá důkaz.
Středa, 17. června 2020 - 18:50:58  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2219
Registrován: 10-2007
Já jsem klidný, padl dotaz, tak jsem odpověděl. Já souhlasím, že čistá přestavba erka na čumák z tisícovky je pěkná. Pokud existují důkazy, že se to dělalo před revolucí, tak by mě zajímaly.

Já žiju v tom, že to byl povětšinou porevoluční tuning z dob, kdy erko bylo levné auto pro mladíky. A kdo se udržel ve stylu 60./70. let a nechtěl za každou cenu modernizovat, má u mě klobouk dolů. Většinou ale nadšení a touha daleko předbíhaly vkus, proto to dopadlo, jak to dopadlo. Z pohledu veteránismu nemá cenu tyto excesy zachovávat, i když to byly projevy doby. Jenže to je práce pro etnografické muzeum, nikoliv pro soukromníky, kteří chtějí jezdit a uchovávat staré auto. Samotná konzervace excesu bez kontextu podle mě z pohledu historiografie smysl nedává, kdo chce takové auto mít, nechť má, ale neměl by se ohánět tím, že zachraňuje historii.

V současnosti pak taková přestavba nedává už vůbec smysl. Škoda erka. Bude to jen počin umělecké performance jako zakopávání MiGu pod zem nebo rozřezávání ŘOPíku. Akorát by mě zajímalo, jak to autor okecá, protože na "mě se to tak prostě líbí" se v téhle branži fakt nehraje.
George
Čtvrtek, 18. června 2020 - 16:46:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1689
Registrován: 5-2002
Bastl: žlutobílé VB erko nikdy neexistovalo, v komentářích pod článkem to už kdosi píše. To jen měl někdo šikovné ruce, leč blbý nápad. Je zajímavé kolik různých vozů se objevuje jako provedení VB. To je patrně nějaká úchylka. Čekám že se časem objeví Felicie či něco podobného.
České porsche (čumák 1000 zbytek erko) byla akce čistě porevoluční, před revolucí to bylo ještě relativně nové a vzácné auto. Po revoluci někteří lidé zahodili východní auta, která byla v relativně slušném stavu, a skoupila západní vozy. Některé z nich byly v opravdu ďábelském stavu (ale bylo to ze západu). Pamatuji si na WW Jetta který měl funkční jen dveře u řidiče, ostatní byly v rámci zpevnění totálně shnilé karoserie přivařeny zevnitř. Z tohoto vozu zbyl po menší nehodě spíš prach než šrot.[happy]
Jinak vývoj provozu a typů zaznamenaných aut v ČR před a po revoluci je téma které by bylo zajímavé objektivně zpracovat.
Co se pamatuji tak se tu začaly objevovat z dnešního pohledu celkem unikáty. Vybavuji si třeba Ford Granada MkI 3.0 Ghia s tmavě zelenou metalisou, který skončil jako totální vrak přetřený štětkou do modro-bílé kombinace. Nebo Rover 3500 s totálně dobastlenými brzdami, na předních kolech naroubované destičky ze Škody 100, vzadu sjeté pakny potažené čímsi aby to alespoň trochu brzdilo. Po té co to dal kamarád do pořádku, to prodal a nový majitel to zlomil o lucernu před botanickou zahradou.[happy]
Čtvrtek, 18. června 2020 - 18:00:23  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 233
Registrován: 2-2013
Myslím, že před revolucí se sem vozila auta ze západu relativně běžně (s důrazem na slovo relativně). Kamarád má jedničkovýho Golfa, dotaženýho koncem června 1989, v původním techničáku měl ještě doložku, že auto nesmí po dobu tří let prodat. Delší dobu kolem mě občas projela i jedničková Fiesta s číslem z dubna 1989. U předrevolučních dovozů bych řekl, že to byla spíš volba rozumem. Lidi, když už absolvovali martýrium šetření a běhání po úřadech, se snažili, aby vybraný auto opravdu udělalo nějakou službu a tomu taky podřídili výběr.

Po revoluci to ale byla divočina. Přispěly k tomu, podle mě, dva aspekty. Prvním byla možnost, že si můžu dovézt co chci a nikdo mi do toho nekecá. Druhým pak prakticky zhroucení trhu s novýma autama počátkem roku 1991. Byla zrušená státní regulace cen a žigulíky se už nenakupovaly za rubly, ale dolary. Favorit tak od února skokově zdražil na 150 tisíc a právě představený forman byl za 210 tisíc akorát ozdoba do výlohy. Nejlevnější žigul byla archaická 2105, která začínala na 200 tisících a třídveřová Samara s motorem 1.3 stála 264 tisíc. Moskviče Aleko se sem přestaly vozit úplně (akorát se tuším prodaly za starou cenu nesplněný dodávky za rok 1990), protože by přesáhly třísettisícovou hranici při poloviční kvalitě Samar. A vůbec, kdo by si dva roky po revoluci kupoval ruský auto? Jediná možnost jak přijít k novýmu autu pod sto tisíc tak byla slíbená nesplněná dodávka 3400 Oltcitů za rok 1990, při cenách 75 tisíc, respektive 80 tisíc za model RL. Jestli je sem opravdu přivezli a někdo to koupil - ví Bůh. Začali se sice formovat autorizovaní prodejci západních značek, ale tam byly ceny ještě horší. Škodovka měla taky pár autorizáků, ale cena byla stejná jako v dožívající Mototechně.

Výsledkem tak bylo, že za první polovinu roku 1991 prodala Mototechna 10 tisíc aut (z toho za červen jenom 76), zatímco ojetin bylo dovezených 52 tisíc. O autorizovaných prodejcích zprávy nemám, ale myslím, že to, při stejných cenách a možnosti prodávat jenom jednu značku, byla podobná bída. Stalo se tak to, co píše George. Češi kterým se otevřela možnost přivézt cokoliv, udělali hon na západoevropský smeťáky, kde za pár šušňů vyhrabali co jim přišlo pod ruku a přitáhli to sem. Tady narazili na nedostatek náhradních dílů, popřípadě jejich drahotu a tak byli schopní vyrábět ze tří Renaultů jednoho Fiata.
Čtvrtek, 18. června 2020 - 20:30:04  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2220
Registrován: 10-2007
On ten internetový článek o žlutobílém VB erku ftuningu s blikačkama a plastovým majákem je opsaný z knihy. Z této knihy.
Pátek, 19. června 2020 - 08:44:24  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4728
Registrován: 11-2006
Žlutobílé erko je samozřejmě nesmysl, stejně jako modrobílé. U VB bylo pět kusů "erek" (resp. to je zdokumentováno) ovšem v červené a oranžové barvě a jen dostaly bílý pruh "veřejná bezpečnost". Tuším, že byly bez majáků a dost pochybuji v existenci magnetických "kojaků" v té době..
transit01
Pátek, 19. června 2020 - 22:12:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2812
Registrován: 9-2012

-OndraS
Pátek, 19. června 2020 - 22:26:00  
Neregistrovaný host
Jak dlouho sháníte některý díly na auto? Já mám šestiválcový Camaro dvanáct let, no a teď jsem na něho konečně sehnal to poslední, co zvenku chybělo: středový pokličky [proud]. Ale musel jsem si je zrenovovat. Jedna byla červená, jedna černá bez nápisu a dvě stříbrný. Plus jedna vejpůl prasklá, ale zase měla nápis [happy]

Středa, 24. června 2020 - 20:09:40  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4730
Registrován: 11-2006
Ondra: no už dva měsíce sháním prahy a podběhy [proud].

Malé okénko z postupu prací. Kastle proběhla otryskáním, abrazivo ocelová struska. Věděli, co dělají. Je to braný skutečně citlivě a pečlivě. Auto je dva dny od klempíře, který nejdřív málem zkolaboval, když to viděl, ale pak se vzpamatoval a už řeže [proud]. Já mezi tím rozložil přední nápravu a zjistil, že je celá v prd** a to i díly, které jsem myslel, že jim nemůže nic být. Už teď je jasné, že můj původní rozpočet se dost hroutí. Už jen proto, že příští týden jsem nucen udělat výlet po krásách Polska a zaplatit jim nehorázné sumy za díly, které tady nemůžu sehnat [sad].


Středa, 24. června 2020 - 21:35:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7984
Registrován: 12-2005
Hele je to dobrý. Z tryskání ti to nevrátili smetený v kýblu tak bych to neviděl tak tragicky. [satan]
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Mauricio
Čtvrtek, 25. června 2020 - 07:23:06  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 9491
Registrován: 4-2005
[ok][ok][ok]
George
Čtvrtek, 25. června 2020 - 11:40:25  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1691
Registrován: 5-2002
Mirous: co si stěžuješ? Kdybych kdysi dal Cháčko otryskat tak mi z něj nevrátí ani ten kýbl. Pouze by byla v okolí dílny hustší mlha. Až na drobnosti to máš kompletní.[proud]
-OndraS
Čtvrtek, 25. června 2020 - 15:33:25  
Neregistrovaný host
Mirous: i když pohled majitele na otryskanou kastli bývá zpravidla decimující, zvláště poté, co ještě nedávno auto po umytí a z pěti metrů vypadalo jako z prospektu, nutno se na to dívat technicky. Co vidíme. Zdravou karoserii lokalně shnilou na místech, kde se to da předpokládat. Prahy (byť už dělaný), zákolí, podběhy, nebo ta miska mřížky na C sloupku.
Zde máš ilustrační foto bráchovýho Camara 1978, A sloupek. Pozn., auto se v tomto místě nezlomilo, protože je to polorámová koncepce.
No a přesto všechno je z toho krásný auto po renovaci.

Čtvrtek, 25. června 2020 - 16:48:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7587
Registrován: 3-2007
Mirous: Chvalabohu tie dôležité časti vyzerajú v poriadku (síce nevidím na spodné nosníky), aj keď s niektorými komplikovanejšími miestami bude mať ten chudák poriadne veľa roboty.

Ale jedna vec mi nejde do hlavy - prečo sa to najprv tryskalo a až po tom sa do toho rezalo?


P.S. Na to, že všetko čoho sa chytíš (najmä ložiská, gumy, plasty, lišty a podobný "spotrebák") sa ti rozpadne pod rukami, si treba jedine zvyknúť. Bohužiaľ je to súčasťou každej renovácie starého auta, aj keby malo najazdených len pár km. Zub času je neúprosný [uhoh]
Čtvrtek, 25. června 2020 - 19:57:35  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7988
Registrován: 12-2005
tryskání ti vokáže kam až je to špatný a pak se řeže. Standartní postup. Pokud nechceš řezat po štráfkách abys vyzjistil kam až to je na kaši. Takhle to vidíš rovnou a řežeš na první dobrou.
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Čtvrtek, 25. června 2020 - 22:05:50  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7588
Registrován: 3-2007
S takýmto postupom som sa ešte nestretol. Pri renováciach podobného rozsahu sa vždy najprv zhodili celé blatníky, až potom sa tryskalo.
George
Čtvrtek, 25. června 2020 - 23:42:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1692
Registrován: 5-2002
No je to lepší. Na Cháčku mi kamarád vyvařoval karoserii od prahů a předních dveří dozadu. O blatnících a spodku karoserie vzadu jsem věděl že chybí (spodek blatníku byla plechovka od Luncheon Meatu), leč dveře se zdály OK. Když na jedny dveře (levé zadní, zbylé jsem sehnal) sáhnul autogenem tak mu shořely až k oknu. A to vypadaly velmi pěkně. Něco je zachyceno tady.



Ten deseti centimetrový pruh jiné barvy na spodku dveří a celého auta (viz foto 4) měl totiž hlubší smysl. Tam už jednou pokus o opravu proběhl.
Na druhé fotografii je pod tou zelenou barvou, a tunou kytu, ta plechovka.
Jinak první foto je třetí den od nákupu, další dvě jsou bez motoru (známý měnil olej a zapomněl zašroubovat zátku výpušťáku, takže SHELL dolil Mogulem). Dojel jsem na to z Prahy až do Liběchova, tam vylétly pístní kroužky výfukem.
Zbytek je z částečné "renovace" (rozumněj, zalátání děr a nástřik barvou aby to prošlo další STK).
Pátek, 26. června 2020 - 00:12:22  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4731
Registrován: 11-2006
Já si také myslel, že nejdříve se bude řezat a pak tryskat. Ale jednak z logistických důvodů to bylo takhle a chtěl to tak i klempíř. Totiž veškeré sváry a spáry byly pod tunou kytu, vůbec by prý nevěděl, kde řezat aby to nezprasil a hlavně chtěl řezat až podle stavu po pískování, aby viděl co může zůstat a co půjde pryč. No nejtěžší bude dle mého výměna předních podběhů a ty zadní C kapsy. Když si vezmu, že s podběhama se zároveň mění zavěšení nápravy, tak se jen modlím, aby to udělal dobře a auto mi pak "nekulhalo".

Co se týká ostatních dílů, vlastně zůstávají jen chromové díly, které jsou kromě těch mřížek z C sloupků úplně v pohodě (naštěstí) a interiér. Jinak to v podstatě bude seskládané z nových dílů. Něco jsem už měnil v minulosti (výfuk, převodka), takže o to mám méně. Ale třeba čekal jsem, že nápravnice (nebo jak se jmenuje to uprostřed pod motorem na čem drží spodní ramena) bude v pohodě, říkal jsem si, že vyměním jen silentbloky a jinak takovému kusu železa nemůže nic být. No ono prd, úplně durch schnilé. Na celém polském internetu je jen jediná nová, tak už jí mám objednanou, i když za ranec.
A asi zůstane diferák. V Polsku je sice člověk, co je repasuje i se zárukou, ale Poláci mě od něj odrazují, že prý nedělá moc dobře. A komu to dát tady v ČR aby to nestálo balík jsem zatím nějak nezjistil.

George: vidíš, tohle auto byl můj sen, ale nakonec jsem rád, že na to dnes nemusím shánět díly [proud]
George
Pátek, 26. června 2020 - 00:28:37  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1693
Registrován: 5-2002
Buď rád. Díly bys dnes už nesehnal. Já ještě trefil dobu kdy za pár tisícovek bylo celé auto ale ty doby jsou již dávno pryč. Přední sklo prý už ani neexistuje, lampy jsou za 5-8.000,- za kus, plechařina neexistuje atd.
Pátek, 26. června 2020 - 18:21:39  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1312
Registrován: 3-2011
George: Pred necelými 2 rokmi sa u nás stala tragická nehoda, pri ktorej mimo 1 obete bol rozmlátený aj Chrysler:odkaz
Foto z článku:


E pericoloso sporgersi - Nicht hinauslehnen - Не высовываться - Ne pas se pencher au dehors

Sobota, 27. června 2020 - 08:36:07  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7992
Registrován: 12-2005
Zase jsem v práci potkal žigula.Je to divná nahoda že tam stávají ve stejný barvě 2101 a 2102 a ještě k tomu cca 600 registrací od sebe [satan]


Cestou od zubařky jsem se stavěl v lékárně a tam tatra.


A když jsem jel domů tak nádherná S5t.

Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
transit01
Sobota, 27. června 2020 - 14:12:05  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2813
Registrován: 9-2012
Město pohádky.



George
Úterý, 30. června 2020 - 10:32:32  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1694
Registrován: 5-2002
Fero:velká škoda. Kdysi mi bylo řečeno že z Chryslera žádný vzácný veterán nebude, že jich je všude ještě moc. Ohledně jiných aut, vyráběných po roce 1970, byla prognóza stejná. A hle, pár desítek let a Chryslera na živo potkám tak jednou do roka a o jiných autech ani nemluvě. Pakliže to takhle půjde dál zůstane pár vzácných garážovek.
Úterý, 30. června 2020 - 11:18:31  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7997
Registrován: 12-2005
A tak to je přesně to co si ti "opravdový" veteránisti přejou. Myslim tim kurníkáře s předválkama. Vedli jsme o tom dobatu nap rumem dlouho do noci. Zatimco pro veteránistu věku kolem 50 je nehoráznost že stodvacítky nedejbože první fakani už maj nárok na testaci tak pro kluka kolem 20 je to supr vstup do veteránskýho života.
Padesátník to pamatuje jako nový, dvacetník už to zažil jen jako dosluhující šlupky na pole.
Nějak kluci (kolem 50) nemohli pochopit proč mi nevadí že jednou bude veterán i fábie.
Aby to nebylo jen o písmenech tak dávam i náhled s jakou partou jsme to řešili na "výjezdnim zasedání"

Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Úterý, 30. června 2020 - 12:32:29  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2221
Registrován: 10-2007
A co je na tom špatného, že veteránem se stávají až ta auta, která si prošla všemi fázemi životního cyklu včetně hromadné likvidace, takže přežilo jen pár kusů?

Ono sice vypadá na první pohled smutně, že Chryslera 180 potká člověk naživo jednou do roka. Jenže kdyby jich měl člověk všude potkávat několik týdně, kolik asi by muselo být lidí, kteří to provozují a kolik kilometrů ročně by s tím museli najezdit, aby se všem ukázali? Opravdu by takových lidí bylo dost? Opravdu jsou zde tisíce lidí, co by chtěli velké staré auto, jenže si je nemůžou koupit, protože je někdo předtím skoro všechny sešrotoval? Nejspíš ne. Já si myslím, že kdo chce s takovým autem jezdit, tak tu možnost má. Jenže takových lidí je málo a proto jich málo vídáme.

Podobně to bude se všemi oplakávanými auty, která by někteří rádi stále potkávali na ulicích. Ono to je pěkné, chtít potkávat. Jenže každé to auto, za kterým se někdo jen tak na ulici otočí a nechá pár minut vyprchávat potěšení, případně si je vyfotí a pak zapomene, musí mít nějakého majitele, který je má na krku pořád, stará se o ně, opravuje, jezdí, garážuje, platí. Takových lidí je méně než kolik je dochovaných starých aut. Více dochovaných by na četnosti jejich výskytu v provozu myslím moc nezměnilo.
Úterý, 30. června 2020 - 13:40:53  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4733
Registrován: 11-2006
Nemyslím si, že Fabie se dožije toho, že bude veteránem. Jednak si myslím, že se prostě nastaví určitá hranice a druhak dnešní auta už jsou daleko více spotřebním materiálem, než kdysi. Kromě toho si myslím, že pro mě jako majitele je krása veteránů v tom, že nabízí "surové" svezení, kde skutečně záleží na řidiči. Rozdíl mezi Fábií a takovou Škodou 1000 je obrovský, ale rozdíl mezi Fábií první generace a dnešní Fábií není tak markantní.
Úterý, 30. června 2020 - 13:43:18  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7998
Registrován: 12-2005
A tak obno nejde o četnost náhodných potkání. Je teda fakt že zkurvenou ajrovku potkam častěji ne zmiňovaný cháčko. Ono jde spíš o ten přístup v každý dekádě "toho ještě jezdí to nemá cenu schovávat/opravovat"
Ale to se děje a dít bude. Taky sem před pár lety prodal trabanty za pár šušní (do 5 litrů) abych teď zjistil, že nejsou, nebudou a zdražujou. Tudíž jsem si koupil bezpapíráka v solidnim stavu za 20 a ještě to npovažuju za dobrej kup. Před 6 lety jsem dal hasičům rozřezat při výročí sboru škodku 120 emko. Nebyla špatná, vyměnit prahvy, zadní lemy a opravit pár direk. Sranda s prstem v noce. Motor mechanika šlapala skvěle. Bylo mi sice líto že dávam spolehlivýho parťáka na denodenní použití pod nůžky ale neměl sem pocit že bych nějak "škodil historii". No a dneska ty smělý ceny? No nestačim se divit.
Na druhou stranu nemam problém potkat hezkou zachovalou/zrenovovanou škoduli někde na veteránský akci.
A stesky kurníkářů jak to neni pravej veteránismus když se na to dají koupit díly ještě i v mototechně.... No možná sem tam něco ale zásadní věci co dávaj auti xicht (světla, blatníky..) stojej to samý do na ty jejich předválky.
A asi jsem docela rád že se před pár lety zvednul vetevěk na 30 z 25 let. Přecijen dneska je 20 letý auto moderní spolehlivá kára z roku 2000 která velmi dobře slouží majiteli na běžný ježdění s poměrně s nadnou údržbou. Dál bych to ale zatim nezvedal.
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Úterý, 30. června 2020 - 13:44:52  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 7999
Registrován: 12-2005
Míro to samý si tehdy mysleli dědci o tvym polákovi.... před nima zase o spartaku a oktávce. [satan]
Koukni na předrevoluční favority.
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
George
Úterý, 30. června 2020 - 19:11:09  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1695
Registrován: 5-2002
No ono je to na delší diskuzi s různými pohledy na věc.
Co se týče věku aut, tak p.Příhoda byl jako mladý vypoklonkován v 60.letech z veterán klubu když se hlásil s tehdy 40.letým autem.[happy]
Jenom takový úhel pohledu: teď je v módě mít veterána z dob socialismu, protože to většině majitelů evokuje mládí. Ale valná část majitelů s ním moc nejezdí a ani případně nepředávají svým dětem informace jak se s tím zachází. Za nějakých 20.-.30. let bude možná k mání spousta aut v zajímavém stavu se kterými jejich majitelé (dědici) nebudou umět zacházet. A třeba se jich budou chtít i zbavit, protože k tomu nemají žádný vztah.
Vezměte si dnes nové auto. Otevírání bez klíče (na kartu), tlačítko start, hlásí to kde co, spousta asistentů (ABS,ASR,ESP, hlídání pruhů, adaptivní tempomat atd). A neznalý člověk přijde k takovému předrevolučnímu autu, bezradně bude obcházet kolem a mačkat plechový klíček.[happy] Pokud do toho nastoupí a bude auto chtít oživit, znamená to dát klíček do zapalování, pustit sytič, našlapat benzín atd. To auto se i za jízdy chová jinak, než moderní auta. Se Š 1000 MB vezmu zatáčku 40km/h, pískají gumy a spadnu ze sedačky, s novým autem 70km/h a nic se neděje (Vyšehradský tunel je na to ukázkový). A to bude, domnívám se, hlavní problém.
Ostatně, kolik znáte lidí kteří by uměli nastartovat auto klikou?
Ohledně Fabie a veterána, já se domnívám že to skončí auty která mají v sobě řídící jednotku a více elektroniky. Protože jakmile se ta rozbije, je celé auto k ničemu. A bohužel řídící jednotka je dnes v každém autě. Mechanicky jde opravit vše, vyvařit také ale elektriku (spíš elektroniku) už dá málokdo.
Má jí Scorpio od roku 85, mají je Felicie, mají je Fabie, mají je lecjaké ciziny. Jen se podívejte kolik mají moderní auta pojistek a kolik jich měla auta dříve. Chrysler měl čtyři pojistky na celé auto, Š 100 tuším 7.
A pokud jde o ŘJ, ta když odejde je po zábavě. Předloni mi na starém Mondeu začala zlobit (jezdilo to na různou kombinaci čtyř ze šesti válců) a nakonec se zjistilo že byl odlepený procesor. A tím nastane ohromný problém, totiž najít elektronika. Člověka kterému dám ŘJ a on vymění šváby a jiné součástky tak aby to fungovalo. A je třeba si uvědomit kolik mají moderní auta nejrůznějších tištěných spojů, sběrnic atd. Opět, Mondeo z roku 2003 mělo dvě ŘJ, motoru a klimatizace, které byly na sobě nezávislé a každá byla umístěná jinde. A většina ŘJ je na konkrétní ročník a typ auta (benzín, nafta,r.v atd). A třeba taková pojistková skříň je třípatrová na dvou místech auta. Dále tu máme airbagy, které už teď jsou svým způsobem riziko.Co udělá 20.let stará nábojnice nikdo netuší.....
Takže podle mého názoru posledním veteránem, který bude možné běžně renovovat a zachraňovat bude karburátorová Felicie. Jestli nějaká automobilka bude živit sklad dílů tak se domnívám že elektronika do aut bude za cenu zlata.
Toť můj názor.
Úterý, 30. června 2020 - 19:59:17  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8002
Registrován: 12-2005
A tady se pleteš. Stejně jako pro dědky kurníkáře bylo cokoli (z našeho dnešního pohledu jednoduchý) s dvojitym kabcem hi tech a složitý jak prase tak se tobě jeví dnešní auta. Ale vem si že dneska má diagnostiku doma kdejakej fanda do aut. Ani to neni automechanik a nemá servis. Prostě se rád vrtá ve svym autě a tak si sehnal za pár korun diagnostiku a naučil se sní. Spousta mladých lidí umí s mikropájkou, počítačem a procesorama stavět hotový divy doma na stole.
Naši vnukové se nám budou smát že sme měli takovýhle názory a soudobý (pro tebe složitý mondeo) pro ně bude jednoduchá kára (tak jak my dneska vnímáme třeba tu hundrtku).
Všechno se vyvýjí společně. Jak technologie tak lidi který jí porozumí.
I ty bagy víme jak se chovají po 25 letech protože spousta tak starých aut už je měla.



(Příspěvek byl editován uživatelem martin_100.)
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Úterý, 30. června 2020 - 20:12:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 1314
Registrován: 3-2011
George: zaujímavý názor, najmä veta v prvom odstavci teď je v módě mít veterána z dob socialismu, protože to většině majitelů evokuje mládí. Kto vie, či by napr. cendix mal väčšiu radosť z "tudora", než má teraz z Dacie.
Ono celkovo, kto vie, ako to bude všeobecne s autami, nielen starými. Nechcem byť zlým prorokom, ale budúcnosť veteránizmu vidím približne tak, ako v tomto príspevku. Hromadne, organizovane, po vytýčenej trase, pod dohľadom príslušníkov...žiadne také, že sadnem do žiguláku po dedovi a idem sa previezť na Domašu. EDIT: ak by toto v budúcnosti nastalo, tak to v tom čase bude minimálne po pradedovi. [lol]

(Příspěvek byl editován uživatelem Fero.)
E pericoloso sporgersi - Nicht hinauslehnen - Не высовываться - Ne pas se pencher au dehors

Úterý, 30. června 2020 - 22:25:00  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 234
Registrován: 2-2013
Fero: Budeš se divit, ale Cendix si pamatuje Tudora (a i Tatru 57B) z běžnýho provozu. Takovej jsem ve svých 25 letech pamětník [biggrin]. Bohužel nebo, vzhledem k mým technickým schopnostem bohudík, mi to nic neříká. Pro mě je zajímavější něco z končícícho socialismu / začínajícího kapitalismu, co není tak markantní na srazech (tedy to, co mám a z toho co nemám je to například Forman s první maskou, VAZ 2109 nebo Moskvič Aleko).

Abych byl upřimnej, tak pravdu máte asi všichni. Martin správně poukazuje na předrevoluční favority (to, že jsou před každým Kauflem minimálně tři a nikdo to nechce, je věc druhá), Mirouš s tím, že se strop nastaví uměle nebo přirozeně a Rišan s tím, že je otázka, jestli bude někdo, kdo to bude chtít živit.
Úterý, 30. června 2020 - 22:46:45  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 4735
Registrován: 11-2006
Úplně si nemyslím, že by majitelé soc.aut s nimi nejezdili, stejně jako si nemyslím, že by majitelé znalosti dál nepředávali. Hlavně, já co kolem sebe znám blázny co se doma hrabou ve starých hajtrách, všechno to jsou exoti v mém věku. A když třeba zavítám na nějaký sraz, tak předválečná auta mají vesměs starší páni a socialistická auta lidé ve věku mého táty, ale i velká řada mladých lidí. Až je to překvapující...

BTW: nastartovat auto klikou tedy také neumím. To myslím šlo u žigulíka, ale Fiat tímto zázrakem techniky neoplývá. Jednou jsem tedy startovat klikou Zetor 25 a pěkně jsem se u toho zapotil a bez výsledku.
Středa, 01. července 2020 - 09:01:16  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2222
Registrován: 10-2007
Umět nastartovat auto klikou má jeden aspekt, který je krásně vidět na posledních dvou příspěvcích od Mirouse a Cendixe. Totiž člověka to donutí k tomu, co je už dneska zapomenuto - pořádně si rozmyslet a pečlivě zkontrolovat, jestli ten motor má opravdu všechno, co má mít, aby běžel. Sednout a točit startérem až do vyčerpání baterie, na to fakt nemusíte umět vůbec nic. Ale když se má točit klikou, tak velmi rychle zjistíte, že je lepší napřed aplikovat tu hlavu a pak teprv svaly. A jako bonus získáte cit pro motor, budete vědět, jaké odpory v průběhu každého cyklu překonává a kdy se co má stát. Pak můžete dojít k tomu, že místo točení jen tak cuknete a motor běží. A nebudete se bát ani nastartovat letadlo za vrtuli.

Cendix se tedy mýlí, pokud si myslí, že stará auta nejsou pro něj, když nemá “technické schopnosti” (výmluva těch, co jsou líní ukáznit svůj mozek a nechají jej jen tak povrchně těkat - to skutečně technika nesnese). Novější auta mají všechno, co ta stará, jen složitější. Takže blok “v tom se nevyznám, vzdávám to” přichází ještě snadněji a dřív.

Mirouse překvapuje, jaké je rozvrstvení věku aut mezi různými generacemi, ale ono to je celkem logické. Já jsem zaznamenal zatím v zásadě dvě “demokratizační” vlny veteránismu. Demokratizací veteránismu myslím jev, kdy masa/většina veteránistů přijde k vlastnictví starého auta - veterána. Vždycky je tam nějaká úzká vrstva lidí, kteří mají zájem o historii a jejichž motivace je poznávat. Ti mají svoji vnitřní motivaci. U těch “mas” ale hrají roli vnější vlivy, které působí plošně a tudíž ovlivní hodně lidí současně. Ta první vlna, kterou Mirous pozoruje jako staré dědky, probíhala v 60. - 80. letech a motivací byl nedostatek. Tehdy mladí neměli moc možností, jak přijít k autu, tak dojížděli předválečná a těsně poválečná auta, již zastaralá a levná. Většina časem ráda přesedlala na modernější a pohodlnějsí, kdo by se s tím krámem otravoval. U některých z nich to vzbudilo zájem, zakládali ty kluby, aby sdíleli zkušenosti a kontakty (měli jako bonus sociální síť a zastřešení organizací, což se tehdy hlídalo). Druhá vlna je pak ta móda “retro” a návraty do dětství a mládí, na což mají lidi čas a peníze. Plnění snů z mládí, kdy vlasntnění auta (a ještě líp pořádného bouráku) bylo touženým cílem a kdo neměl vlastní káru, byl deprivovaný. No a to jsou ti mladší. I když se to nezdá, i zde je to způsobeno spíše vnějšími vlivy, i když každý z těch lidí se bude dušovat, že si na to přišel úplně sám a je tím velmi originální. Protože tyto dva druhy vnějších vlivů zasáhly masově významnou část populace, vidíme tam ty dvě výrazně odlišené početné skupiny, jak je popisuje Mirous. Ta menšina, která je motivována poznáním (takže cíleně vyhledává i to, co nezná, nezažila, po čem jí nebylo dáno v dobách formování osobnosti okolnostmi toužit), je pak časově mnohem více invariantní a zůstává pod těmi výraznými jevy skryta.

No a George správně položil otázku, jestli vůbec bude třetí vlna a čím (jakými vnějšími vlivy) bude motivovaná. Protože nedostatek moderních aut k ježdění pro mladé (co způsobilo první vlnu) nemáme a touhu po vlastním autě jako status symbolu (což způsobilo druhou vlnu) už současná nastupující generace mladých také ztratila.

(Příspěvek byl editován uživatelem Risan.)
Středa, 01. července 2020 - 09:42:02  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 235
Registrován: 2-2013
Risan: Ono to spíš bylo myšleno jako taková vsuvka. Touhle sebemrskačskou ironií občas trpím a někdy ji prostě vložím do věty. Pro mě jsou stará auta prostředek, jak se dostat do historie, která je částečně mým studijním oborem. Hrady a zámky mě neberou, obrazům nerozumím. Baví mě období přelomu 80. a 90. let 20. století a to poznávání realizuju skrze vehikly tehdy dostupné na místním trhu. Rád hledám souvislosti o tehdejším trhu a jak bylo možný se k danýmu modelu dostat. Ta technická stránka je takový bolavý místo a nutný zlo, který ale musím podstoupit, jestliže ty auta chci mít a provozovat. Takže do toho musím jít po hlavě, abych se v tom zlepšil, nebyl tak závislej na ostatních a mohl se pak zase věnovat té netechnické stránce. Fuj, to je ale filosofický.

Mirous: Dacia kliku má. Myslím, že se může používat při vymezování ventilových vůlí, aby to člověk nemusel zvedat a točit kolem. Jinak nejlepší na startování je traktor Lanz Bulldog [biggrin]
Středa, 01. července 2020 - 11:41:01  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8004
Registrován: 12-2005
Při štelování ventilů se netočí kolem. Vyndáš svíčky a točíš rukou za řemenici.
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
Středa, 01. července 2020 - 17:30:03  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 236
Registrován: 2-2013
Tak to je jenom další způsob, ne? Dělává se to tak u škodovky, protože je tam místa pomalu na další motor (s dalšíma autama nemám zkušenost). Dachna je v těchhle místech na prostor trochu víc skoupá, tak to asi proto v té příručce vůbec neuvedli.
Středa, 01. července 2020 - 18:39:33  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 2223
Registrován: 10-2007
Cendix: Však já to myslel jen jako takové pošťouchnutí. Co studuješ za školu, mohu-li se zeptat? Přelom 80. a 90. let je dost úzké období a přes provozování auta z té doby se toho o ní podle mého soudu stejně moc nedozvíš. Ty pravé informace o tom, jak velké dějiny v té době ovlivňovaly každodennost, jsou zakódovány trochu jinde než v rumunské kopii Renaultu. Respektive v jednom typu auta je jen malý nepodstatný střípek. To už je víc v tom umění nebo v architektuře.
Středa, 01. července 2020 - 19:18:30  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8005
Registrován: 12-2005
No ještě sem neslyšel že by někdo točil kolem při štelování ventilových vůlí.
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]
-OndraS
Středa, 01. července 2020 - 21:12:19  
Neregistrovaný host
Proč by ne? Třeba moje Hondice ma jako většina aut u levýho předního kola lochnu v podběhu, kde se po vytočení rejdu dá strčit ráčna s dlouhym prodloužením a točit klikovkou, ale dovedu si představit, že auto takovou lochnu nemá a prostě tam dáš kvalt a děláš to samý.
No nebo na to kdysi vymysleli řešení: hydraulic lifters [proud]
Středa, 01. července 2020 - 21:31:44  
Registrovaný uživatel
Číslo příspěvku: 8006
Registrován: 12-2005
Nějak si neumim představit že budu muset shánět nějakýho točiče kolem abych moh sledovat kdy stříhají ventily. [satan] Přecijen když točim rukou tak rovnou koukam jak se hejbou ventily.
Plakáty nás informují: Přijď pracovat k dráze, pakliže ti vyhovují rychlost šmír a saze. (Dobeš) [masinka]